Największa elektrownia jądrowa w Europie ostrzelana. Czy na Podkarpaciu jest bezpiecznie? Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

i

Autor: slightly_different/pixabay.com Największa elektrownia jądrowa w Europie ostrzelana. Czy na Podkarpaciu jest bezpiecznie? Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

Największa elektrownia jądrowa w Europie ostrzelana. Czy na Podkarpaciu jest bezpiecznie? Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat

2022-03-04 7:30

W nocy z czwartku na piątek Elektrownia w Zaporożu stała się celem Rosjan. To największa elektrownia jądrowa na Ukrainie i w Europie. W związku z rosyjskim ostrzałem, wybuchł pożar. Czy jesteśmy bezpieczni? Czy trzeba kupować płyn Lugola? Państwowa Agencja Atomistyki wydała w związku z tym komunikat, w którym uspokaja: "Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie". Szczegóły poniżej.

Elektrownia w Zaporożu to największa elektrownia jądrowa nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie. W nocy z czwartku na piątek stała się celem Rosjan, w związku z ich ostrzałem, wybuchł pożar. Jak przekazały w piątek (4.03.2022) nad ranem ukraińskie służby ratownicze, ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium, poza obrębem elektrowni atomowej.

"Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie" - zapewniła w piątek (4.03.2022) nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki we wpisie na Twitterze:

- Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej EJ w zw. z ostrzałem artyleryjskim - informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - napisała na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki.

W sytuacji braku zagrożenia radiacyjnego, Państwowa Agencja Atomistyki odradza spożycie płynu Lugola oraz innych preparatów ze stabilnym jodem!

Zobacz też: Uchodźcy w Medyce. Pani Lesia zapewnia: "Jeśli będzie trzeba, pojadę się bić na Ukrainę za wolność moich wnuków"

Sytuacja radiacyjna na Podkarpaciu

Według aktualnych pomiarów Państwowej Agencji Atomistyki (pomiary z godz. 4.00 rano w piątek, 4 marca) nie odnotowano na Podkarpaciu przekroczenia norm. Stacja pomiarowa w Rzeszowie pokazała 0,087 promieniowania gamma w µSv/h, Stare Sioło (0,063), Krasiczyn (0,079), Sanok-Zagórz (0,087), Krzywe (0,080).

Rzeszów. W samo południe rozbrzmiał hymn Ukrainy
Sonda
Czy pomagasz uchodźcom z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki