Krótko o nauczycielu akademickim
Praca na stanowisku nauczyciela akademickiego wymaga wykształcenia wyższego. Najczęściej minimalnym, jednocześnie wymaganym jest wykształcenie wyższe zakończone uzyskaniem tytułu magistra. Jednak dla osoby zatrudnionej na uczelni wyższej nie oznacza to końca rozwoju, ponieważ praca naukowa i/lub doświadczalna oraz udział w stażach i konferencjach połączony z publikacją w czasopismach naukowych przybliża do uzyskania:
- tytułu doktora nauk rolniczych, nauk humanistycznych lub nauk medycznych,
- tytułu doktora habilitowanego,
- tytułu profesora.
Warunki i tryb przyznawania powyższych tytułów jest ściśle określony i oparty na ustawie o szkolnictwie wyższym, a szczegółowe wymagania każda uczelnia wyznacza indywidualnie.
W przypadku nauczyciela akademickiego można wyróżnić kilka typów stanowisk, na których może być zatrudniony. Jest to stanowisko:
- dydaktyczne,
- naukowo – dydaktyczne,
- naukowe.
Praca na powyższym stanowisku może być wykonywana przez asystenta, adiunkta, wykładowcę, starszego wykładowcę lub profesora. Wpływa to znacząco na tzw. pensum, czyli ilość godzin dydaktycznych, jakie musi wypracować nauczyciel akademicki w ciągu roku akademickiego. Zajmowane stanowisko, jak i wiedza oraz doświadczenie wpływają na rodzaj prowadzonych zajęć. Na uczelni wyższej wyróżnia się: ćwiczenia, laboratoria, pracownie oraz wykłady.
Oferty pracy dla nauczycieli akademickich
Poszukiwanie pracy przez nauczycieli akademickich ogranicza się bardzo często do ofert zamieszczanych na stronie uczelni wyższej lub prowadzonego przez tą uczelnię Biura Karier. Wynika to z faktu, że na stanowiska naukowe przeprowadzane są konkursy przez władze uczelni. Jednak coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące staży, oferty pracy dla przyszłych doktorantów, czy pracy w ramach projektów badawczych na licznych stronach internetowych. Zjawisko to korzystnie wpływa na rynek pracy w tym obszarze.
Każdy nauczyciel akademicki, który chce być atrakcyjnym pracownikiem dba o swój rozwój. Wpływa na niego jakość, jak i ilość publikacji naukowych. Jednak w tym przypadku kluczowa bywa cytowalność i impact factor czasopisma. Istotny jest również udział w konferencjach, stażach czy sympozjach.
Artykuł sponsorowany