- Rozwój ludzkości to nie tylko mierzenie się z aktualnymi problemami i wyzwaniami, ale także przewidywanie możliwości dalszego rozwoju. Przewidywanie takie musi uwzględniać możliwe ryzyka i zagrożenia – mówi dr Konrad Szocik, który przewodzi badaniom.
Uwaga NASA jest teraz zwrócona na Marsa. Naukowcy badają odpowiednie środki transportu i możliwości przetrwania ludzkiego życia. Przewiduje się, że pierwszy załogowy lot na Marsa odbędzie się na przełomie lat 20. i 30. XXI wieku.
Mars zainteresował też naukowców z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie:
- Zespół złożony z dra Konrada Szocika, mgr Kateryny Lysenko-Ryba, mgr Sylwii Banaś i mgr Sylwii Mazur zaproponował kilka rozwiązań i analiz dotyczących tego problemu, które znalazły uznanie w renomowanych brytyjskich czasopismach poświęconych przestrzeni kosmicznej, w tym w prestiżowym czasopiśmie „Space Policy” z impact factor, jak również w czasopiśmie wydawanym przez polski Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” Polskiej Akademii Nauk – informuje Szymon Taranda z Biura Prasowego WSIiZ.
Zespół z WSIiZ rozważa takie kwestie, jak trudności natury psychologicznej związane z podróżą i pobytem w tak specyficznym środowisku, nieprzewidywalność dalszego rozwoju ewolucji biologicznej przez selekcję naturalną na Marsie, zagadnienie odpowiedniej etyki i systemu prawnego, jak również wiele innych zagadnień związanych z kwestiami społecznymi, politycznymi, etycznymi czy kulturowymi.