Tak wygląda Klebsiella pneumoniae NDM

i

Autor: wikimedia.org Tak wygląda Klebsiella pneumoniae NDM

New Dehli: Co drugi pacjent umiera, a w ciągu sześciu lat liczba zakażonych wzrosła 23-krotnie! Grozi nam epidemia?

2018-11-13 11:07

Szczep New Delhi to bakteria, na którą nie działają żadne antybiotyki. Powoduje m.in. groźne dla życia zapalenie płuc, a w wielu przypadkach prowadzi do często śmiertelnej sepsy.

New Delhi to tak naprawdę Klebsiella pneumoniae NDM, czyli bakteria należąca do grupy jelitowych. Zarażenie nią może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, układu pokarmowego czy sepsy.

Szczep ten trafił do Polski w 2011 roku. Wtedy właśnie pojawił się po raz pierwszy w Warszawie. Do 2017 roku liczba osób, u których stwierdzono bakterię wzrosła 23-krotnie! Szacuje się, że co drugi pacjent zakażony New Delhi umiera.

Bakteria staje się niebezpieczna wtedy, kiedy przedostanie się do krwi, dróg moczowych czy dróg oddechowych. Nie można się nią zarazić np. drogą kropelkową, a jedynie kontaktową, czyli przez brudne ręce czy np. niezdezynfekowane toaletę. Stąd najważniejsza w profilaktyce jest higiena czyli np. regularne mycie rąk, zwłaszcza po odwiedzinach w szpitalu!

Choć w sieci pisze się o grożącej nam epidemii, uspokajamy. W ubiegłym roku na New Dehli na Podkarpaciu zachorowały zaledwie dwie osoby. W myśl powiedzenia "przezorny zawsze ubezpieczony", warto pamiętać o częstszym niż zwykle myciu rąk.

Zobacz też: Uwaga mieszkańcy Rzeszowa! Od 9 do 18 listopada dodatkowa akcja szczepienia lisów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki