Jakkolwiek z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zyskaliśmy w tym roku dodatkowy czas wolny od pracy, to 24 grudnia do dni bez pracy nie należy, a przynajmniej nie wszędzie. Są jednak takie zawody, gdzie pracownicy od rana będą mogli poczuć świąteczny klimat.
Urzędy zamknięte
Zgodnie z zarządzeniem premiera 24 grudnia będzie w tym roku dniem wolnym od pracy w urzędach, ale dotyczy to tylko urzędów administracji rządowej:
- centralnej (czyli ministerstw i urzędów centralnych),
- terenowej (w której skład wchodzą m.in. urzędy wojewódzkie, urzędy Krajowej Administracji Skarbowej, nadzór budowlany, inspekcje i urzędy statystyczne).
Pracownicy tych urzędów będą odpracowywać wolne w Wigilię w sobotę 15 grudnia.
Warto jednak pamiętać, że "przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do administracji samorządowej (urzędów marszałkowskich, starostw powiatowych oraz urzędów miast i gmin), w których czas pracy regulują odrębne przepisy". Nie jest jednak wykluczone, że te instytucje również inaczej zorganizują sobie pracę 24 grudnia inaczej niż dni powszednie.
Sklepy czynne, ale krócej
Co do czasu otwarcia sklepów 24 grudnia w tym roku też ważna nowość. Ustawa z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadziła zasadę, że 24 grudnia osoby zatrudnione w handlu mogą być w pracy maksymalnie do godziny 14.00.
Po tej godzinie zakazane są handel oraz czynności z nim związane. Musimy się więc liczyć z tym, że sklepy mogą być w Wigilię czynne maksymalnie do godziny 14.00, ale raczej będą otwarte krócej, bo po zamknięciu sklepu jego pracownicy muszą jeszcze podliczyć kasy, posprzątać, itp.
W Wielką Sobotę, czyli w dzień kiedy według nowego prawa obowiązuje taka sama zasada co w Wigilię, supermarkety i hipermarkety we Wrocławiu były czynne zazwyczaj do godziny 12.00 - 13.00. W Wigilię będzie więc zapewne podobnie.
Co ważne, zatrudnieni w handlu, mimo że 24 grudnia będą pracować krócej, zachowają prawo do wynagrodzenia za czas tego dnia nieprzepracowany w związku ze skróceniem czasu pracy. Wynagrodzenie to oblicza się stosując zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Dla kogo 24 grudnia jest dniem pracy?
Dla tych, którzy nie są urzędnikami administracji rządowej ani pracownikami handlu Wigilia jest normalnym dniem pracy. Oficjalnie. Bo w praktyce zdarza się, że pracodawcy modyfikują czas pracy w ten dzień i decydują o odpracowaniu opuszczonych godzin kiedy indziej albo wręcz przymykają oko na to, że ich pracownicy 24 grudnia kończą pracę szybciej niż zwykle.
Zobacz też: Rzeszów: Rozpoznajesz tego mężczyznę? Uderzył nieznajomą 11-latkę w twarz!
ZOBACZ TO WIDEO: