Cerkiew w Oparówce to obecnie świątynia kościoła rzymskokatolickiego, przejęta przez parafię w Wysokiej Strzyżowskiej. Murowany budynek został wzniesiony w 1912 roku w miejscu drewnianej cerkwi, wzniesionej w 1700 roku. Tuż obok znajduje się drewniana dzwonnica wzniesiona w 1949. Cerkiew zaprojektował Wasyl Nahirnyj, a swoją formą nawiązuje do ukraińskiego stylu narodowego.
Olbrzymi pochowani pod ołtarzem?
Jak głosi legenda, kiedy rozbierano starą, drewnianą ponad 200-letnią cerkiew budowlańcy natrafili na grobowiec tuż przy ołtarzu. Miało być w nim pochowanych czterech mężczyzn - olbrzymów! Robotnicy znalezione kości mieli przenieść na cmentarz.
Zamieszańcy na Podkarpaciu
Oparówkę śmiało nazwać można krainą Zamieszańców. Rusini, którzy zamieszkiwali przed II wojną światową miejscowości między Krosnem, Strzyżowem i Niebylcem założyli ich 10, m.in. Oparówkę właśnie. Żyli w zgodzie z Polakami, a nazywano ich Zamieszańcami, bo osiedlili się wśród obcej ludności. Przybyli w XV wieku, ale w ramach akcji Wisła po około 500 latach zostali wywiezieni na Ukrainę.