to robi wrażenie!

Niezwykła Cerkiew w Zadąbrowiu. Piękny budynek ma ponad 350 lat

2024-10-14 14:36

Drewniana cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Zadąbrowiu pod Przemyślem została zbudowana w 1660 r. (niektóre źródła podają, że w 1584 r.). Dzisiaj to nieużywany obiekt stojący na wiejskim cmentarzu, ale świetnie zachowany. Przyciąga uwagę każdego, kto przechodzi obok. W drodze z Rzeszowa do Przemyśla warto zboczyć z głównej trasy zaledwie kilkaset metrów i zobaczyć tą cudowną, ponad 350-letnią cerkiew, która została wpisana w Szlak Architektury Drewnianej.

Piękny obiekt sakralny w Zadąbrowiu Był cerkwią filialną parafii w Świętem, wcześniej − parafii w Radymnie. Z wiadomości na stronie Szlaku Architektury Drewnianej dowiadujemy się, że po 1947 r. cerkiew pełniła funkcję kościoła rzymskokatolickiego. W 1984 r. cerkiew została przeniesiona o 50 m na wschód. Na jej miejscu wierni zbudowali nowy murowany kościół. W 2011 r. rozpoczęto prace związane z przeniesieniem cerkwi na cmentarz z przeznaczeniem na kaplicę przedpogrzebową.

Zobacz: Blok bez drogi. Budowlany absurd zgodny z prawem?

Blok bez drogi dojazdowej. Budowlany absurd w Przeworsku

Podczas przebudowy w XIX w. zmianie uległa konstrukcja sklepień i dachów. Świątynia jest orientowana o konstrukcji zrębowej. Nawa i babiniec zbudowane są na planie kwadratu, z dachami dwuspadowymi, a trójbocznie zamknięte prezbiterium z dachem pięciopołaciowym. Wszystkie dachy kryte blachą. W kalenicy dachu nawy stoi baniasta wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona żelaznym krzyżem. Podobny krzyż w szczycie dachu narteksu. Całość oszalowana jest pionowym deskowaniem. Poniżej dachu ściany obiega dwukondygnacyjny gzyms. W węgłach i na środku ścian nawy znajdują się ozdobne drewniane pilastry. W szczycie nawy kapliczka z rzeźbą Matki Bożej i datą 1934. Wnętrze z płaskimi stropami, bez pierwotnego wyposażenia. Zachowała się częściowo polichromia figuralno-ornamentalna i dwa ołtarze boczne: w prawym Archanioł Michał Archistrateg, w lewym św. Mikołaj Cudotwórca. W wyposażeniu również dwa feretrony z ludowym wyobrażeniem św. Michała Archanioła, kiwot i fragmenty ikonostasu. Podczas prac konserwatorskich znaleziono XVIII-wieczną ikonę oraz część XVII-wiecznej, a także chorągiew cerkiewną i świeczniki”- czytamy na stronie Szlaku Architektury Drewnianej.

Przy cerkwi lapidarium starych nagrobków kamiennych. Do niedawna obok cerkwi stała także drewniana dzwonnica z XIX w. Obiekt wraz ze starymi nagrobkami obok to niezwykłe miejsce na mapie Podkarpacia, które warto odwiedzić. Zwłaszcza, że cerkiew jest zachowana w świetnym stanie i idealnie oddaje ducha przeszłości.

Niezwykła cerkiew w Zadąbrowiu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki