Miejsce z bogatą historią

Niezwykły obiekt w Grodzisku Dolnym. Zabytkowy dworek od zawsze intrygował

2024-09-30 6:11

W Grodzisku Dolnym (pow. leżajski) przy głównej drodze przelotowej, stoi niezwykle urokliwy obiekt, który powstał w 1911 roku. To Dom Trynieckich. Zamożnej rodziny znanej i cenionej okolicy. Dzisiaj budynek jest w rękach prywatnych, ale kilka jego elementów zostało już odrestaurowanych. Zabytkowy dworek od zawsze intrygował mieszkańców i ma niezwykle bogatą historię.

Dom Trynieckich przyciąga uwagę każdego, kto znajduje się w okolicy. To niezwykle okazały i piękny budynek. Przed zabytkowym dworkiem stoi tablica z króciutką informacją o zabytku, która głosi, że dom został wybudowany w 1911 roku przez Bolesława Trynieckiego, lokalnego lekarza i filantropa - ostatniego burmistrza Miasteczka. Na małej tablicy przeczytamy, że Bolesław Tryniecki zorganizował miejscowe kółko rolnicze oraz Kasę Stefczyka.

Był również inicjatorem powstania miejscowej orkiestry włościańskiej. Jego żona, Zofia Tryniecka była założycielką Towarzystwa Szkoły Ludowej, a w późniejszym okresie - ośrodka kultury. W budynku tym w jednym ze skrzydeł po II wojnie światowej mieściła się siedziba Milicji Obywatelskiej. Pozostałą część budynku zamieszkiwał syn Bolesława - Tadeusz wraz z rodziną.

Zobacz także: Niezwykły mural strażaków OSP w Tuligłowach!

Dom Trynieckich był przystanią inteligencji ludowej wywodzącej się z Grodziska. Często przebywali w nim m.in. prof. Franciszek Leja - polski matematyk, Stanisław Kulpa - znany prawnik z Grodziska, adwokat, działacz ruchu ludowego, oraz sekretarz Wincentego Witosa i Józef Malach - miejscowy rzeźbiarz.

Szerzej o postaci Bolesława Trynieckiego można poczytać na blogu Anny Ordyczyńskiej - Sylwetki Leżajszczan. Z tej strony dowiemy się, że Bolesław Tryniecki urodził się w 11 XII 1870 roku w Woli Zarczyckiej koło Leżajska.

„Był synem Szymona Trynieckiego i Marii Magdaleny Febronelii z Szeligów. Szymon s. Pawła i Zofii Mach był organistą w Klasztorze OO Bernardynów w Leżajsku. Febronela c. Szymona Szeligi i Salomei Graff pochodziła z Podklasztoru. Mieszkała przy Placu Mariackim”

Autorka internetowego bloga wskazała również, że Bolesław po ukończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował jako lekarz okręgowy w Grodzisku Dolnym, pełniąc również funkcję burmistrza Grodziska. 15 września 1898 roku ożenił się z nauczycielką Szkoły Powszechnej Żeńskiej - Zofią Marią Władysławą Szeliga. Obydwoje byli wielkimi społecznikami.

Z bloga - Sylwetki Leżajszczan dowiadujemy się jeszcze, że budowniczy Domu Trynieckich  organizowała wszystkie obchody patriotyczne rocznic narodowych, inscenizacje łatwych i przystępnych sztuk. "Bolesław Tryniecki zmarł 14 października 1918 roku w wieku 48 lat. Zaraził się od swoich pacjentów szalejącą w czasie I wojny grypą 'hiszpanką'."-czytamy. 

Dzisiaj Dom Trynieckich jest w rękach prywatnych. Lokalni mieszkańcy bardzo by chcieli, aby dworek odzyskał dawny blask.  

Ostatnie pożegnanie trenera Damiana Jędrzejewskiego

Te zabytki zna każdy! Sprawdź, czy wiesz gdzie się znajdują [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Skąd pochodzi ten zabytek?
quizzabytki
Listen to "Antygona. Sofokles. Streszczenie, bohaterowie, problematyka" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki