Nowa odsłona walki o słynny pomnik  w Rzeszowie. Mieszkańcy oburzeni na zakonników. To absurd

i

Autor: Kroton/CC BY-SA 4.0/wikipedia Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Pomnik zmienił właściciela

Nowa odsłona walki o słynny pomnik w Rzeszowie. Mieszkańcy oburzeni na zakonników. "To absurd"

2024-06-25 13:02

Słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie zmienił właściciela. Zakon bernardynów przekazał monument Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia, a nie miastu, które o to zabiegało. Takim zachowaniem zakonników oburzeni się niektórzy mieszkańcy Rzeszowa. - To niepojęte. To absurd. Przesadzili - mówi w rozmowie z NaTemat lokalny działacz Dariusz Bobak.

Rzeszów. Pomnik Czynu Rewolucyjnego zmienił właściciela. Mieszkańcy oburzeni na zakonników

Pomnik Czynu Rewolucyjnego wciąż jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Rzeszowa, choć właśnie zmienił właściciela. Portal NaTemat.pl podaje, że zakon bernardynów, czyli właściciel nieruchomości, na której stoi pomnik, przekazał go Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia. Tym samym duchowni odrzucili propozycję miasta, które chciało przejąć pomnik od zakonu. Taką postawą bernardynów oburzeni są niektórzy mieszkańcy Rzeszowa.

Zakonnicy od początku byli przeciw pomnikowi. Nikt nie spodziewał się po nich niczego dobrego. Ale też nikt nie spodziewał się, że pozbędą się pomnika w taki sposób. To niepojęte. To absurd. Przesadzili. Jest zaskoczenie w tym, że to już pójście po całości – powiedział NaTemat lokalny działacz Dariusz Bobak.

Przypomnijmy, że wyburzenia pomnika domagał się między innymi Instytut Pamięci Narodowej oraz zarząd województwa podkarpackiegoPoniżej dalsza część artykułu.

Rzeszowianie mają pomysł na pomnik Czynu Rewolucyjnego

Pomnik Czynu Rewolucyjnego powstał w 1974 roku. Zaprojektował go Marian Konieczny, twórca warszawskiej Nike. Monument ma 38 metrów wysokości i waży 466 ton. W okresie PRL pomnik był miejscem ceremonii państwowych i partyjnych. Po 1989 roku rozpoczął się spór o losy pomnika. W 2006 roku rada miejska w Rzeszowie wyraziła zgodę na sprzedaż bernardynom nieruchomości, na której znajduje się pomnik. Zakonnicy kupili teren za 1 proc. wartości. Przeciw tej uchwale głosował ówczesny radny, a obecnie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek 

W zamyśle twórców pomnik miał upamiętniać "walki rewolucyjne" na Rzeszowszczyźnie, dlatego znajdują się na nim rzeźby: robotnika, chłopa i żołnierza. Przeciwnicy wyburzenia monumentu wskazują jednak na to, że pomnik już dawno temu zatracił swój ideologiczny wydźwięk. Obecnie pomnik jest najczęściej kojarzony z wyobrażeniem żeńskich narządów rozrodczych.

Z kolei autor pomnika Marian Konieczny, podczas spotkania w Rzeszowie oświadczył, że inspiracją dla formy pomnika była mandorla jako starożytny motyw w sztuce sakralnej łączony z pierwiastkiem żeńskim.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie powinien zostać zburzony?
Rolnicy. Podlasie. Jak żyje i pracuje Bogdan Kubala oraz jego rodzina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki