Nowa miejscowość na Podkarpaciu
W województwie podkarpackim w styczniu 2025 roku pojawi się nowa miejscowość. Informację przekazał Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba. Chodzi o dotychczasową część wsi Alfredówka o nazwie Buda Stalowska.
- Właśnie wpłynęła do Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba pozytywna opinia Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, działająca przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, dla wniosku nowodębskiego samorządu o wydzielenie z Alfredówki części jej wsi Buda Stalowska i utworzeniu z niej nowej miejscowości – wsi - przekazuje urząd.
Miała być ulica, będzie wieś
Początkowo władze gminy zaproponowały nadanie Budzie Stalowskiej nazwy jako ulicy w Alfredówce. Jednak negatywne głosy mieszkańców przekonały samorząd, który zdecydował o procedurze wydzielenia Budy Stalowskiej z Alfredówki.
- Sprawa nie była prosta, gdyż obie miejscowości musiały przyjąć zgodnie granice nowej wsi. Rzec by można, że rzutem na taśmę mieszkańcy Budy Stalowskiej przystali na propozycje Alfredówki określenia jej granic. W tym momencie rozpoczęły się urzędowe poczynania zmierzające do pozytywnego zakończenia prac na powstaniem nowej wsi - czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba.
W kwietniu za pośrednictwem wojewody podkarpackiego złożono wniosek do MSWiA. Jednak komisja, która zajęła się wnioskiem w ministerstwie stwierdziła, że Buda Stalowska może być odrębną miejscowością, ale o statusie osady. To jednak spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców.
- Zwrócono w odwołaniu uwagę na to, że co prawda Buda Stalowska nie ma typowych dla dawnych skojarzeń cech wsi, ale przepisy mówią, że wieś może mieć także, obok funkcji rolniczych związane z nimi usługowe lub turystyczne, co widać na przykładzie tego siedliska. Ponadto zachodzące od wielu lat zmiany gospodarcze i społeczne w naszym kraju zmieniają oblicze dzisiejszych wsi - czytamy na stronie UMiG Nowa Dęba - W przypadku Budy Stalowskiej także mamy do czynienia ze zmniejszaniem się czynności rolniczych, których efektem jest rozdzielanie się miejsca i pracy (zagroda). Mieszkańcy Budy Stalowskiej pracują oczywiście w ramach swojej miejscowości, ale wielu z nich znalazło zatrudnienie poza tą miejscowością, co jest zresztą charakterystyczne dla wielu mieszkańców Gminy Nowa Dęba.
Ta argumentacja trafiła do członków Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. To jednak nie koniec.
- Ta czynność nie zamyka dalszych działań, do których będzie należało utworzenie obrębu geodezyjnego Buda Stalowska wraz z nadaniem numerów ewidencyjnych i porządkowych nieruchomościom - czytamy.
Źródło: www.nowadeba.pl
- Aniszka, 52 lata: Pokochaj SIEBIE i nie bój się brać tego, co podsuwa życie. Nauczycielki życia
- Gośka Król, 41 lat – Dlaczego tak POWAŻNIE? O odwadze i podążaniu za sobą. Nauczycielki życia
- Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia
- Agnieszka Pietruszka, 56 lat - Trzeba się od siebie ODCZEPIĆ. Nauczycielki życia
- Jola Rydkodym, 65 lat – UDA SIĘ, jeśli pozwolisz. Nauczycielki życia
- Marysia, 49 lat – Śpiewać naprawdę może KAŻDY. Nauczycielki życia
- Ewa, 42 lata – bez A PO CO CI TO?! Nauczycielki życia
- Maja Skoczek, 65 lat – przez życie do marzeń. Nauczycielki życia
- Kasia, 49 lat. Nauczycielki życia
- Ilona, 40+ lat. Nauczycielki życia
- Anna, 67 lat. Nauczycielki życia
- Alicja, 65 lat. Nauczycielki życia
- Asia, 49 lat i Dorota, 51 lat. Nauczycielki życia
- Asia Dyrkacz, 67 lat. Nauczycielki życia
- Dorota Zięciowska, brak metryki. Nauczycielki życia
- Krystyna, 89 lat. Nauczycielki życia
- Danka, 62 lat. Nauczycielki życia
- Diana Giurow, 40 lat. Nauczycielki życia
- Diana, 40 lat. Nauczycielki życia
- Mirka, 57 lat. Nauczycielki życia