Spis treści
- Egzamin ósmoklasisty
- Nowe egzaminy ósmoklasistów. Co się zmieni dla uczniów?
- Nowe egzaminy ósmoklasistów. Jak będą wyglądać zadania z nowych przedmiotów?
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym - każdy uczeń musi do niego przystąpić, jednak nie ma minimalnego wyniku, jaki trzeba osiągnąć, żeby zdać. Wynik egzaminu jest jednak ważny dla uczniów, ponieważ w zależności od ilości zgromadzonych punktów mogą wybrać się do wymarzonej szkoły. Do tej pory ósmoklasiści przystępowali do egzaminu z trzech obowiązkowych przedmiotów:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Nowe egzaminy ósmoklasistów. Co się zmieni dla uczniów?
Egzamin ósmoklasisty z jakim zmierzą się uczniowie wiosną 2022 roku będzie wyglądał nieco inaczej. Nowy egzamin będzie wyglądał tak, że do trzech wyżej wymienionych przedmiotów dołączy czwarty egzamin z wybranego przedmiotu, co również będzie obowiązkowe. Ósmoklasiści będą mogli wybrać przedmiot spośród przedmiotów:
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- geografia i
- historia.
Obowiązkowo ósmoklasiści będą musieli wybrać jeden z tych przedmiotów do 30 września. Co ważne, po złożeniu deklaracji nie będą już mogli jej zmienić!
Zobacz też: Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje wyniki! SPRAWDŹ
Nowe egzaminy ósmoklasistów. Jak będą wyglądać zadania z nowych przedmiotów?
Spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia i historia ósmoklasiści wybiorą tylko jeden. Jak będą wyglądać zadania na nowym egzaminie? CKE opublikowała informatory dotyczące nowych przedmiotów, wiadomo więc, jak będą wyglądać nowe egzaminy ósmoklasistów. Jak informuje CKE w informatorze egzamin ósmoklasisty z biologii, chemii, fizyki, geografii czy historii trwa 90 minut. Z biologii do rozwiązania będzie 18 - 25 zadań, z chemii 20‒30, podobnie na fizyce i geografii. Z historii z kolei 24-28.
- Zadania odwołują się do różnych treści, są zróżnicowane pod względem sprawdzanych umiejętności, a akże poziomu trudności i sposobu udzielania odpowiedzi. Sprawdzają przede wszystkim umiejętności złożone, takie jak analiza, porównywanie, wnioskowanie, uogólnianie. Mogą występować pojedynczo lub w wiązkach tematycznych. Odwołują się do różnych epok i różnorodnej tematyki, a także do zróżnicowanych materiałów źródłowych, w tym: tekstów, materiałów ikonograficznych, kartograficznych, schematów genealogicznych i danych statystycznych. - czytamy w informatorze CKE do historii.
W informatorach CKE przygotowała przykładowe zadania, z jakimi przyjdzie się zmierzyć ósmoklasistom. Np. z fizyki jedno z zadań brzmi:
Po przejechaniu całego odcinka testowego AC samochód zawrócił i przejechał ze stałą prędkością trasę powrotną od punktu C do punktu A. Czas przejazdu odcinka powrotnego CA był taki sam jak czas przejazdu całego odcinka testowego AC.Oblicz wartość prędkości, z jaką samochód poruszał się wzdłuż odcinka powrotnego CA.Zapisz obliczenia.Wynik podaj w m/s z dokładnością do 3 cyfr znaczących.
Pełny informator na cke.pl.