Co roku w Polsce ok. 3,5 tysiąca kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy, a połowa nich niestety choruje nieuleczalnie, bo za późno zgłosiły się do lekarza. Na Podkarpaciu również statystki nie zachwycają. W 2015 roku u około 120 kobiet zdiagnozowano ten nowotwór, a zmarło z jego powodu 58 kobiet - mówi Kinga Kawałko, lokalny koordynator akcji.
Nowotwór szyjki macicy spowodowany jest zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego, tzw. wirusa HPV. Lekarze zalecają, by szczepić młode dziewczynki w wieku około 10-11 lat, by na przyszłość zapobiec zagrożeniu. Możliwe jest także szczepienie kobiet dorosłych. Ważnym elementem profilaktyki jest badanie cytologiczne, które można wykonać podczas wizyty u swojego lekarza ginekologa raz do roku. Cytologia jest badaniem szybkim i bezinwazyjnym. Badanie powinno być przeprowadzone co najmniej 4 dni po miesiączce i nie później niż 4 przed wystąpieniem kolejnego krwawienia. Dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat przewidziane są także darmowe badania cytologiczne w ramach krajowego, ministerialnego programu raz na 3 lata.
Kobiety boją się pójść do lekarza, bo a nuż coś wykryje. (...) Cytologia jest tym podstawowym badaniem, które pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany, nadżerki lub stany zapalne. (...) Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi nie tylko kobiet, ale też ich mężczyzn i otoczenia, które zachęci do zadbania o siebie. Musimy być uwrażliwieni na to wszyscy – dodaje Kawałko.
Event profilaktyczno-edukacyjny w Rzeszowie odbędzie się 23 stycznia we wtorek w Galerii Rzeszów przy ul. Piłsudskiego, w godzinach od 12 do 16.