W 2017 roku przyjęto zmiany, które zakładają, że składane co roku zeznania podatkowe PIT-37 - na wniosek podatnika - będzie wypełniał Urząd Skarbowy. Miałoby to dotyczyć osób, które osiągają dochody w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło, zlecenie czy praw autorskich.
PIT-WZ: Wniosek o rozliczenie podatku
Osoba chcąca, aby PIT rozliczyła za nią skarbówka, może wypełnić specjalnie wniosek o nazwie PIT-WZ. Dokument wysyła się wyłącznie elektronicznie - poprzez bramkę e-Deklaracje, portal podatkowy czy za pomocą własnego banku, poprzez internetowy dostęp do swojego konta (wybrane banki).
Jak wypełnić PIT-WZ?
Polecany artykuł:
W formularz PIT-WZ trzeba podać swoje dane identyfikacyjne (w przypadku rozliczania z małżonkiem - także dane tej osoby). Dodatkowo można podać dane odnośnie kosztów uzyskania przychodów i ulgach, liczbę dzieci, numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz adres e-mail, pod który urząd prześle informację o sporządzonym rozliczeniu podatku.
Formularz PIT-WZ można podpisać:
- podając kwotę przychodu za 2017 rok (trzeba znaleźć swój poprzedni PIT-37)
- za pomocą podpisu elektronicznego (jeśli posiadamy)
W ciągu paru dni po wysłaniu wniosku podatnik dostanie informację, że zeznanie podatkowe zostało sporządzone. Przyjdzie mail, dzięki któremu będziemy mogli zaakceptować, czy zgadzamy się z rozliczeniem PIT sporządzonym przez Urząd Skarbowy.
Rozliczenie emerytów i rencistów, czyli PIT-OP
W przypadku rencistów lub emerytów będzie inny formularz o nazwie PIT-OP, w którym osoba będzie mogła wybrać organizację pożytku (nie trzeba będzie już składać zeznania PIT-37). - PIT-OP będzie można złożyć elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo - informuje Ministerstwo Finansów.
PFR - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe
Urzędy skarbowe oferują też usługę o potocznej nazwie PFR („pre-filled tax return”). Jest towstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Może dotyczyć PIT-37 lub PIT-38.
Dodatkowe informacje są dostępne tutaj.