Inicjatywa, aby uruchomić nieużytkowaną linię kolejową 108 z przygranicznego Krościenka do Zagórza wyszła od Samorządu Województwa Podkarpackiego. Jak informuje Monika Konopka z Biura Prasowego UMWP, dzięki współpracy z przedstawicielami kolejowych spółek udało się ją już udrożnić i od czwartku, 3 marca ruszą nią specjalne pociągi, które przetransportują w głąb kraju ukraińskich uchodźców.
- Chcieliśmy jako samorząd województwa odpowiedzieć na zaistniałe potrzeby i zaangażować się w transport uchodźców z przejścia granicznego w Krościenku, aby dowieźć ich bezpiecznie w głąb kraju, stąd nasza inicjatywa, aby uruchomić to połączenie kolejowe – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.
Dodatkowe pociągi dla uchodźców zabiorą jednorazowo 300 osób
Do przewozu Ukraińców z Krościenka Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Przewozy będzie realizować spółka POLREGIO, a całą akcję będzie koordynować PKP Intercity.
Podczas wtorkowego spotkania online, podczas którego ustalane były ostatnie szczegóły uczestniczyli m.in: sekretarz stanu Andrzej Bittel z Ministerstwa Infrastruktury, Ireneusz Merchel – prezes PKP Polskie Linie Kolejowe, przedstawiciele zarządów województw: dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
- W ciągu doby realne jest uruchomienie na tej linii 108 z Krościenka 5-6 składów pociągów – mówił prezes Ireneusz Merchel.
Bezpłatne pociągi dla Ukraińców
Według informacji, które otrzymaliśmy, pierwszy pociąg z uchodźcami z Ukrainy ma wyruszyć w środę, 3 marca w godzinach południowych.
- Będzie to taki trochę testowy przejazd, zobaczymy ile będzie chętnych osób, na razie ten ruch na granicy się zmniejszył, ale może nagle gwałtownie wzrosnąć i musimy być na to gotowi – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Biuro Prasowe UMWP, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców.
- Dwa z nich są własnością samorządu województwa a trzeci realizuje dla nas połączenia regionalne. Wszystkie trafią do dyspozycji wojewody podkarpackiego, aby mogły być wykorzystane do przewożenia osób uciekających z Ukrainy. Możemy to zrobić, gdyż mamy rezerwę pociągów w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.
Pojazdy szynowe, które stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwolą zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu. Nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.
Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.