coraz bliżej święta!

Podkarpackie miasta stroją się na Boże Narodzenie

2024-12-10 21:55

Do świąt zostało dwa tygodnie. Wielu z nas już czuje klimat zbliżającego się wielkimi krokami Bożego Narodzenia. Wokół jest coraz więcej kolorowych lampek. Miasta przybierają świąteczną szatę, by w ten piękny czas wszystko rozbłysło i nikt nie musiał myśleć o chociażby wysokich cenach prądu.

Boże Narodzenie chyba wszystkim kojarzy się ze światełkami i lampkami. Mamy je w stroikach na choinkach i obwieszamy nimi domy. Co roku miasta przygotowują się też na święta i w strategicznych miejscach i głównych arteriach stają świetlne iluminacje.

Najpiękniejszym jest fakt, że nie tylko duże aglomeracje „świecą” się na święta, a malutkie miasteczka i a nawet wioski również rozbłyskują. Chociaż w tym roku ceny prądu nie rozpieszczają, to ci którzy kochają światełka nie powinni być zawiedzeni w tym okresie. Wszak coraz więcej lampek wisi już w naszych miastach i ozdabia ulice. Spacer wieczorową porą w tym okresie ma swój niepowtarzalny urok. Wielu uważa, że bez sznurów ze światełkami nie byłoby Bożego Narodzenia. Jedno jest pewne światełek jest już wszędzie coraz więcej. Nie tylko miasta, ale i prywatne domy zaczynają się świecić dodając magii grudniowemu świętu. Wszystko jest takie piękne, że warto wyjść wieczorem z domu i zrobić sobie kilka zdjęć z iluminacjami, których  za kilka tygodni już nie będzie. 

Skąd przyszły do nas lampki choinkowe?

W połowie XVII wieku ważną rolę pełniły małe świeczki choinkowe, które odlewano z miękkiego wosku. Świeczki symbolizowały gwiazdy, a najwyższa, na czubku drzewka, gwiazdę betlejemską. Początkowo świeczki były przytwierdzane do gałązek kawałkiem drutu, a następnie zastosowano metalowe spinacze, w które wkręcano świeczkę. Pierwszy opis drzewka udekorowanego świeczkami umieszczono w średniowiecznym francuskim poemacie "Durmat le Galois". Kolejny opis pochodzi z 1737 roku z Zittau.

Elektryczne oświetlenie na choinkę opatentował w latach osiemdziesiątych XIX wieku słynny wynalazca Thomas Alva Edison. Pierwszym drzewkiem, które było ozdobione lampkami elektrycznymi, była choinka przyjaciela Edisona w Nowym Jorku 22 grudnia 1882 roku.

Pomysł przyjął się po kilku latach, ponieważ cena lampek była za wysoka. Lampki bożonarodzeniowe od 1890 roku są produkowane na masową skalę. Początkowo zdobyło popularność jedynie w Stanach Zjednoczonych. W 1895 roku w Białym Domu za prezydentury Grovera Clevelanda pojawiła się choinka oświetlona lampkami elektrycznymi. Dopiero w 1923 roku wprowadzono ceremonię zapalania światełek na choince narodowej USA.

Podkarpackie miasta stroją się na święta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki