Część placówek, w których czas oczekiwania był najdłuższy, wydłuży swoje godziny pracy, aby dostęp do badań był możliwy przez większą część dnia – zapowiedział rzecznik. – Punkty w Przemyślu, Mielcu, Łańcucie, Leżajsku, Sędziszowie i Tarnobrzegu otwierają się już o godzinie szóstej, siódmej rano. Natomiast jako ostatnie, o godzinie 19.00 kończą pracę punkty w Lubaczowie i Nowej Dębie – mówił Śliż.
Rzecznik przypomniał, że wybór konkretnego punktu należy wyłącznie do pacjenta i nie musi on ograniczać się do swojego województwa. – Zatem osoby, którym łatwiej udać się do Małopolski, województwa świętokrzyskiego czy lubelskiego, mogę bez żadnych problemów wykonać badanie w dowolnym punkcie w kraju – wyjaśnił.
Skierowanie na badanie jest wystawiane w systemie elektronicznym bez papierowych druków, a pacjent powinien mieć przy sobie wyłącznie dokument tożsamości ze zdjęciem. Wykaz punktów pobrań jest ciągle aktualizowany i umieszczany na stronie pacjent.gov.pl w zakładce „Znajdź mobilny punkt pobrań” oraz na stronie podkarpackiego oddziału NFZ nfz-rzeszow.pl u góry strony na pomarańczowym pasku ważnych wiadomości.
Taką samą informację można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną i czynną całą dobę oraz siedem dni w tygodniu Telefoniczną Informację Pacjenta 800 190 590. Na tych stronach internetowych poza wykazem wszystkich punktów w Polsce, jest również mapa, dokładny adres i numer telefonu punktu pobrań.
Źródło: PAP.