W nocy z sobotę na niedzielę na lotnisku w Warszawie wylądowała grupa studentów, którzy wcześniej przebywali w Chinach.
Wszyscy zostali skierowani na obserwację w szpitalu specjalistycznym.
Z Wuhanu nie sposób się wydostać - nie kursują już pociągi, nie odlatują samoloty. Nie działa też komunikacja miejska, a imprezy masowe odwołano.
Tymczasem na zamkniętym obszarze, gdzie szaleje wirus, wciąż jest ośmiu studentów Politechniki Rzeszowskiej.
Serwis nowiny 24 cytuje prof. Grzegorza Ostasza, prorektora ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej, który powiedział portalowi: - Osoby te przebywają na terenie kampusu uniwersyteckiego. Mają zapewnioną opiekę ze strony władz uczelni Wuhan, a także ze strony polskich ośrodków dyplomatycznych. Mowa tutaj o ambasadzie polskiej w Pekinie, z która mamy stały kontakt.
- Na bieżąco monitorujemy ich stan zdrowia. Służby sanitarne sprawdzają, czy nie mają niepokojących objawów. Studenci czują się dobrze - przytacza słowa rzecznika portal.
Nie wiadomo kiedy studenci wrócą do Polski. Wszystko uzależnione jest od władz chińskich, czasu trwania kwarantanny i rozwoju samej epidemii.
Obecnie epidemiologia zakażeń wirusem 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Co wiemy?
Przypadek podejrzany:
Za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać przypadek, który wystąpił po 9 stycznia 2020 r. i może charakteryzować się:
- temperaturą ciała > 38 C
- objawami infekcji dróg oddechowych tj.:
- występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego
- (np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS)
- związkiem z odbytą podróżą do obszarów występowania 2019-nCoV, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów
LUB
- zachorowaniem osoby, która pozostawała w bliskiej styczności w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów z osobą, która miała objawy ze strony układu oddechowego i podróżowała do obszarów zagrożenia 2019-nCoV lub z osobą, która jest poddana obserwacji w kierunku 2019-nCoV.