OTWARCIE PRZYCHODNI DLA UCHDZCOW

i

Autor: Beata Olejarka Oficjalnego otwarcia pierwszej w Posce przychodni dla uchodzców dokonał lekarz Stanisław Mazur (z prawej), oraz rektor Piotr Koszelnik (z lewej)

Politechnika Rzeszowska razem z Medykiem otwarła przychodnię dla uchodźców [WIDEO, GALERIA]

2022-03-24 21:44

Uciekli z targanej wojną Ukrainy, by bezpiecznie przetrwać najtrudniejszy czas w Polsce. Wiele osób to medycy z najwyższymi kwalifikacjami lekarskimi, których w Polsce brakuje. W Rzeszowie powstała pierwsza przychodnia dla uchodźców, gdzie język nie jest żadną barierą, bo lekarzami, pielęgniarkami i rejestratorkami są Ukraińcy!

Granicę Polski z Ukrainą od czasu, kiedy Rosja militarnie zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów, przekroczyło ponad 2 miliony osób uciekających przed wojną. To ludzie, których tak jak każdego z nas dotykają różne przypadłości. Wiele z tych osób nie zna języka polskiego, a pójście do polskiej przychodni, chociaż rząd zagwarantował darmową opiekę medyczną wszystkim uchodźcom, to często wyzwanie. Głownie przez barierę językową. Samo zarejestrowanie się na wizytę może być utrudnione, a co dopiero badania, wywiad lekarski, tłumaczenie medycznych zawiłości.

Centrum Medyczne Medyk razem z Politechniką Rzeszowską postanowiło wyjść naprzeciw, tym którzy szukają pomocy lekarskiej. W Stolicy Podkarpacia otwarto pierwszy w Polsce punkt pomocy medycznej, w którym pracuje personel z Ukrainy. Z ogarniętego wojną kraju uciekło wielu specjalistów, lekarzy, pielęgniarek, rejestratorów, pracowników laboratoryjnych, którzy mają bardzo wysokie kwalifikacje i często władają kilkoma językami. Prezes Centrum Medycznego Medyk Stanisław Mazur przewiduje, że około 1/3 osób z Ukrainy, które rozpoczęły pracę w nowej przychodni zostanie w naszym kraju, co go ogromnie cieszy. Wszyscy którzy zostali zaproszenie do współpracy przeszli wstępną selekcję  i zostali dopuszczeni do pracy przez Okręgową Radę Lekarską  lub Okręgową Radę  Pielęgniarek i Położnych. Zostały zweryfikowane ich dyplomy i prawo od wykonywania zawodu.  

Dalsza część artykułu poniżej galerii zdjęć: Rzeszów. Otwarcie przychodni dla uchodźców   

Politechnika Rzeszowska współtworzy przychodnię dla uchodźców

Politechnika Rzeszowska współpracuje z Medykiem ponad 21 lat

W dawnej Przychodni Akademickiej na terenach Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Podkarpackiej 1, powstała przychodnia, która przede wszystkim ma być pomocna dla osób z Ukrainy, które nie znają języka polskiego. Wszak osoby które będą pracować w tym ośrodku dla uchodźców to Ukraińcy, lub osoby mówiące biegle po ukraińsku, rosyjsku, polsku, czy angielsku. W przychodni mogą oczywiście zapisywać się Polacy. Dla personelu zorganizowano intensywny kurs języka polskiego, z którego wszyscy chętnie korzystają. Ponad 21 -letnia współpraca Politechniki Rzeszowskiej z Centrum Medycznym Medyk od zawsze przynosiła ogrom pozytywnych skutków.

-Na terenie Politechniki działa przychodnia akademicka, która została przeformowania w nowej infrastrukturze. W tym momencie zarządzający przychodnią Medyk ma możliwość zatrudnienia nowych lekarzy z Ukrainy, stąd też oferta przychodni przy Politechnice zostanie poszerzona. Wspólnie wyciągamy rękę do tych obywateli Ukrainy, których zły los wyrzucił z ich domu i spowodował, ze znaleźli się w Rzeszowie, aby mogli korzystać z opieki medycznej właśnie w tej przychodni. Będą tutaj mieli lekarzy, którzy znają język ukraiński, którzy w części są obywatelami Ukrainy, także  będą mogli korzystać z opieki medycznej w sposób bezstresowy, co też dla nich w obecnej sytuacji jest bardzo ważne. To, że pojawią się tutaj dodatkowi lekarze w dodatkowych specjalizacjach spowoduje, że przychodnia będzie też bardziej atrakcyjna dla studentów i pracowników Politechniki, dla otoczenia. Niestety, taka jest konstrukcja organizmu człowieka, ze choruje. Jesteśmy podatni na choroby i dla nas, dla Politechniki zabezpieczenie zdrowotne studentów i pracowników jest bardzo ważne, dlatego uważamy, że rozszerzenie oferty przychodni będzie dobre  dla naszej uczelni, dla całej naszej społeczności- mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej Piotr Koszelnik.

Otwarcie pierwszej w Polsce przychodni dwujęzycznej z której mogą korzystać uchodźcy

 W rzeszowskiej przychodni dla dzieci i dorosłych pacjentów przyjmować będą lekarze rodzinni, internista, laryngolog, okulista, pediatra, alergolog, pulmonolog, specjalista chorób zakaźnych, psychiatra, dermatolog czy ginekolog. Przychodnia już działa. Praktyki odbywa tam 35 studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki