Ta tradycja bożonarodzeniowa w Polsce zanika
Wysyłanie kartek świątecznych to tradycja sięgająca wielu lat wstecz. Pierwsze życzenia spisywane na pergaminie pisano już w starożytnym Egipcie, a do Europy zwyczaj ten przyszedł w XV lub XVI wieku. Poczta Polska podała dane Eurostatu, z których wynika, że pośród krajów europejskich Polska jest krajem, który najszybciej zapomina o tej tradycji, a produkcja kartek świątecznych w latach 2009-2019 spadła aż o 93%.
Polacy zdecydowanie wolą wysyłać życzenia świąteczne SMS-ami, MMS-ami i poprzez e-mail. Poczta Polska zachęca do przerwania tego trendu i powrotu do tradycji. W jej placówkach można kupić różne kartki z życzeniami, nie tylko religijne, ale także świeckie, są te bogato zdobione i te minimalistyczne, a nawet grające - każdy znajdzie coś dla siebie. Takie życzenia to pamiątki, które zostaną na lata. Nie zginą w komunikatorach, a na pewno wywołają na twarzy uśmiech, gdy przypadkowo znajdziemy je przeszukując rzeczy. Zdecydowanie jest coś bardziej "osobistego" w spisaniu bożonarodzeniowych życzeń odręcznie.
Oprócz tego korzystając z kartek Poczty Polskiej można wesprzeć organizacje pomocowe. "Do świąt w placówkach pocztowych trwa również zbiórka darów dla potrzebujących, podopiecznych różnych instytucji pomocowych. W tym roku organizuje ją „Pocztowy Dar” we współpracy z fundacjami: Inicjatywa, Happy Kids, Liga Superbohaterów oraz Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”. W 2022 roku do potrzebujących trafiło w ten sposób wsparcie o wartości ponad 2,2 mln zł." czytamy na stronie Poczty.