Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: moakets/cc0/pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Produkt dla dzieci wycofany ze sprzedaży! W próbkach wykryto niebezpieczną bakterię!

2019-02-18 10:48

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu ze sprzedaży produktu pn. „Bactitis kids”. Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazały w próbkach obecność niebezpiecznych bakterii, które w nadmiarze mogą wywoływać m.in. choroby układu moczowego.

GIS wycofuje ze sprzedaży partię pastylek do ssania dla dzieci „Bactitis kids”. W próbkach produktu badanego przez Narodowy Instytut Leków, na zlecenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stwierdzono obecność niedeklarowanych w składzie bakterii Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum oraz zaniżonej w stosunku do deklarowanej w składzie zawartości bakterii Streptococcus salivarius.

Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny może to stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

>>> RZESZÓW: Ratusz zmienia regulamin ogródków na Rynku. Chodzi o estetykę [AUDIO]

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – „Bactitis kids” – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego,

Producent – Lek Pharma, ul. Równoległa 8, 42-600 Tarnowskie Góry,

Najlepiej spożyć przed końcem – 12. 2020,

Numer partii – Data minimalnej trwałości produktu jest jednocześnie numerem partii.

Bactitis wycofany ze sprzedaży

i

Autor: GIS Bactitis wycofany ze sprzedaży

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Producent – firma Lek Pharma podjął działania mające na celu wycofanie kwestionowanego produktu z rynku i poinformowanie o tym odbiorców. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę.

Czym są bakterie Enterococcus?

Bakterie Enterococcus faecium, Enterococcus gallinarum to bakterie z grupy Enterokoków. Enterokoki to ziarniaki najczęściej występujące w postaci dwoinek i trudne do odróżniania od bakterii z rodzaju Streptococcus. Występują one naturalnie w w przewodzie pokarmowym człowieka, ale w nadmiernej ilości mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym zapalenia układu moczowego czy zapalenia wsierdzia.  

Czytaj także: Czy mieszkańcy Podkarpacia chętnie stają na ślubnym kobiercu? Sprawdziliśmy! [AUDIO]

Zobacz WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki