Jest w rejestrze zabytków

Czy słynny zamek odzyska dawną świetność? Miało tam być spa [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ruiny zamku z XVI wieku, leżące na Podgórzu Rzeszowskim w miejscowości Pruchnik, są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego. To niezwykle ciekawy obiekt w malowniczo położonym miejscu. Będąc w okolicy, warto się zatrzymać i obejrzeć z bliska mury, w które wpisana jest długa historia. Zamek stoi przy drodze i widać go z daleka.

Ruiny zamku w Pruchniku

Historia zamku w Pruchniku sięga czasów, kiedy w okolicy nie było wielu obiektów tak ważnych i zbudowanych z takim rozmachem. Pierwsze wzmianki o istnieniu zamku (fortalicium Prochnyk) pochodzą z końca XV wieku. Wówczas Rafał Pruchnicki zbudował dwór obronny po wschodniej stronie miasta. W 1524 r. Tatarzy pod murami twierdzy ponieśli klęskę i przez następne 100 lat nie prowadzili działań wojennych w tej okolicy.

Po śmierci ostatniego męskiego przedstawiciela linii Pruchnickich zamek z całym kompleksem dóbr przeszedł w ręce rodziny Pieniążków. Nowi właściciele najprawdopodobniej w miejscu istniejącego zamku dokonali jego rozbudowy, tworząc nowoczesną fortecę bastejową. W drugiej połowie XVIII w. zamek spłonął i nie został już odbudowany. Ostatnimi właścicielami byli Szembekowie i Mycielscy.

Czy zamek doczeka się remontu z prawdziwego zdarzenia?

Od XVIII wieku zamek wiązano z terenową przynależnością do sąsiadującej wsi Węgierka. Dopiero od 1 stycznia 2007 roku obiekt ten znajduje się w granicach administracyjnych Pruchnika. W 2018 przeprowadzono prace remontowe, dokonując częściowej rekonstrukcji baszty, która podobnie jak pozostałe części zamku znajdowała się w stanie postępującej degradacji.

Rys architektoniczny mówi o tym, jak kiedyś wyglądał zamek w Pruchniku, z którego dzisiaj możemy rozpoznać basztę. Obiekt, z którego zachowały się ruiny, powstał w 2. połowie XVI wieku. Został wzniesiony na planie czworoboku o wymiarach 40 x 40 m. Posiadał dwa piętrowe skrzydła mieszkalne: zachodnie i południowe, zaś w części centralnej – dziedziniec. W narożach zamku wybudowano dwie basteje kamienno-ceglane. W celu zwiększenia bezpieczeństwa został otoczony mokrą fosą, która wraz ze stawami wchodziła w system obronny zamku. Z dawnych zabudowań zachowały się: północno-zachodnia baszta, wybudowana na planie koła o średnicy 12 m, oraz fragment skrzydła zachodniego, pełniącego niegdyś funkcje mieszkalne.

W 2017 roku Gmina Pruchnik przygotowała projekt rewitalizacji i przekształcenia ruin w kompleks rehabilitacyjno-rekreacyjny „Basteja” ze spa, centrum rehabilitacyjnym, kawiarenką, restauracją, galerią i tarasem widokowym, ale na chwilę obecną przy ruinach pruchnickiego zamku nie są prowadzone żadne prace.

Ruiny zamku w Pruchniku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki