Operacją kierował dr hab. n. med. Grzegorz Guzik, ordynator oddziału ortopedii onkologicznej w szpitalu w Brzozowie i jeden z najlepszych ortopedów w Polsce. Asystował mu lek. med. Piotr Szremski, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w naszej placówce.
W Przemyślu wykonywane są zabiegi z zakresu ortopedii onkologicznej w leczeniu zmian nowotworowych kręgosłupa, kości długich, miednicy. Wstawianie implantów kości nie jest niczym nowym. Dr Guzik robi to od 10 lat. Protezy 3D wszczepia natomiast od trzech lat. Dlaczego są one lepsze? Standardowe, czyli modularne, są zbudowane z kilku komponentów, niczym z klocków. Wprawdzie dobierane są w oparciu o indywidualne cechy pacjenta, jednak nie są tak idealnie dobrane, jak proteza 3D. Implant 3D został indywidualnie dobrany dla pacjentki na podstawie badań obrazowych.
– Ułatwia to proces implantacji w organizmie i zwiększa szanse powodzenia takiego zabiegu. Ułatwia też operację – mówi lek. Piotr Szremski. – Dla mnie, jako operatora poprawia komfort operacji, a dla pacjenta jest to proteza idealnie odwzorowująca jego anatomię w najmniejszych szczegółach. Każdy ma nieco inną budowę ciała, a taka proteza daje lepszą funkcjonalność – mówi z kolei dr Grzegorz Guzik.
Proteza została wydrukowana na najnowocześniejszej drukarce 3D z proszku tytanowego. W skrócie opowiada o tym Mirosław Nycz z firmy Implantcast, która wykonała protezę: – Na podstawie badania RTG i rezonansu i oczywiście opinii pana profesora, przygotowujemy projekt implantu. Następnie dajemy do akceptacji i dopiero wtedy następuje proces produkcji. W tym przypadku trwało to sześć tygodni. Operację przeprowadzono u pacjentki ze złośliwym pierwotnym nowotworem kości – mięsakiem kości. Zabieg polegał na usunięciu połowy kości piszczelowej wraz ze stawem skokowym i wstawieniu protezy. Powodzenie operacji oznacza praktyczne normalne życie pacjentki, a także wyleczenie z nowotworu.
Chcielibyśmy – jak podkreśla kierownik ortopedii – aby pacjentów z nowotworami było jak najmniej. Rzeczywistość jest jednak taka, że liczba zachorowań ciągle rośnie. Z tego względu tego typu operacje będą wykonywane częściej. – Stały wzrost zachorowań na choroby nowotworowe wymusza na nas stały rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji, i leczenie pacjentów na jak najwyższym światowym poziomie. Musimy wdrożyć wykonywanie takich zabiegów, jakie są aktualnie potrzebne – mówi Piotr Szremski.
Endoprotezy onkologiczne wstawia 10 szpitali w Polsce, wykonując w sumie kilkanaście takich operacji rocznie. Endoprotezy 3D wykonywane są jeszcze rzadziej. Zajmuje się tym sześć szpitali: w Szczecinie, Warszawie, Piekarach Śląskich, Lublinie i Brzozowie, a teraz także w Przemyślu.
– Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pana kierownika Szremskiego, taki zabieg się odbywa. Jest to szpital, który intensywnie pracuje nad rozwojem onkologii i taką zupełnie nową działką jest ortopedia onkologiczna, którą staramy się intensywnie rozwijać – mówi dr Guzik. A dyrektor szpitala dr Barbara Stawarz zapewnia, że z tej drogi nie zejdziemy. – Pacjentów z nowotworami wciąż przybywa, stąd rozwój onkologii jest konieczny. Potrzeby są duże. Cieszymy się, że takie zabiegi będą wykonywane w naszym szpitalu, tym bardziej, że dołączamy do grona nielicznych placówek w Polsce, które je wykonują. Pacjenci z tego regionu nie będą musieli pokonywać wielu kilometrów i szukać klinik w Polsce, tylko będą leczeni tutaj.
Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected].