Na lotniczym przejściu granicznym Rzeszów- Jasionka, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzali kontrolę pasażerów przylatujących z Egiptu do Polski. W bagażu jednej z kobiet znajdowało się 18 fragmentów rafy koralowej.
- Koralowce rafotwórcze ( Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podróżna nie przedstawiła chronionych okazów do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES - przekazuje KAS.
Funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania. KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.
- Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat- przestrzegają funkcjonariusze KAS.
To nie pierwszy tego typu przypadek nielegalnego przewozu chronionych gatunków. Od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną ( m.in. chronione ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierające w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt).