EWAKUACJA UKRAINSKIEGO SIEROCINCA

i

Autor: Facebook Fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. 23 ambulanse uczestniczyło w ewakuacji ukraińskiego sierocińca

Ratownicy ewakuowali niepełnosprawne dzieci z ukraińskiego sierocińca [GALERIA]

2022-03-30 21:32

Niepełnosprawne, chore i zostawione same na świecie. Dzieci z sierocińca w miejscowości Krywyj Róg na Ukrainie zostały ewakuowane do Polski, gdzie udzielono im pierwszej pomocy i opieki medycznej. Specjalny pociąg przyjechał do Przemyśla, skąd 23 ambulanse zawiozły dzieci do specjalnego punktu w Stalowej Woli. Dzieci mają trafić do Niemiec.

W tę akcje zaangażowani byli ratownicy medyczni, żołnierze i policja. Całość ewakuacji ściśle nadzorował i koordynował na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Wojewódzka Stacja Pogotowia ratunkowego w Przemyślu szczegółowo opisała, jak wyglądała ewakuacja niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy.

- Wczorajsze (29 marca 2022 przyp. autora) popołudnie i wczorajszy wieczór były dla nas dużym wyzwaniem. Wykonywaliśmy bowiem, wraz z zespołami z innych stacji pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu oraz z podmiotami prywatnymi ewakuację medyczną podopiecznych z sierocińca w miejscowości Krywyj Róg na Ukrainie. W akcji wzięły udział 23 ambulanse, z czego aż 10 to pojazdy WSPR SPZOZ w Przemyślu, autokary i funkcjonariusze PSP, funkcjonariusze policji, Straży Ochrony Kolei, żołnierze WOT i wolontariusze. W odwodzie cały czas pozostawały karetki z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, gotowe dojechać do Przemyśla w ciągu 3,5 godziny - opisują ratownicy z Przemyśla. - Specjalnym pociągiem w godzinach wieczornych przyjechała do Przemyśla ponad setka dzieci z objętej wojną Ukrainy. Już w pociągu i na peronie 5 dworca w Przemyślu wykonaliśmy wstępny triaż, aby potwierdzić lub wykluczyć ewentualną konieczność udzielenia pilnej opieki medycznej na tym etapie. Po wykonaniu traiżu okazało się, że jedna dziewczynka w trybie pilnym musi zostać przewieziona do szpitala w Przemyślu. 23 dzieci jako niechodzące, z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami, zakwalifikowano do transportu pod opieką medyczną na noszach, kolejne ponad 20 z niepełnosprawnością, poruszających się na wózkach inwalidzkich wraz z resztą zdrowych dzieci zakwalifikowano do transportu autokarami Państwowej Straży Pożarnej, pod opieką wolontariuszy i strażaków. Wszystkie dzieci trafiły do specjalnego punktu recepcyjnego w Stalowej Woli. W późniejszym terminie pojadą do docelowego miejsca swojego pobytu w Niemczech - relacjonowali.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rzeszów. 26-latka wyskoczyła przez szpitalne okno?! W pobliżu był jej malutki syn

Chciał trenować dzieci z Ukrainy. Na jego komputerze znaleziono pornografię dziecięcą

To było bardzo trudne przedsięwzięcie, które trzeba było opracować logistycznie w każdym najmniejszym calu. Wiele dzieci to maluchy, które mają zaledwie kilka lat. Nie dość, że są przeważnie same na świecie i zmagają się z chorobami oraz niepełnosprawnościami, to jeszcze musiały odbyć wielogodzinną podróż pociągiem.

Sonda
Czy wojna w Ukrainie zakończy się w maju?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki