Rekordowa liczbę fałszywych dokumentów na podkarpackiej granicy. Straż graniczna podsumowała rok

i

Autor: BIOSG Rekordowa liczbę fałszywych dokumentów na podkarpackiej granicy. Straż graniczna podsumowała rok

Rekordowa liczba fałszywych dokumentów na podkarpackiej granicy. Straż graniczna podsumowała rok

2022-01-19 7:40

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował 2021 rok. Odprawiono o o 820 tys. więcej podróżnych i o 600 tys. więcej pojazdów niż w roku 2020 r. Pogranicznicy odkryli rekordową w ciągu ostatnich lat liczbę fałszywych dokumentów (ponad 3 tys.). Na granicy zatrzymano 220 nielegalnych imigrantów.

Zamieć w Rzeszowie. Pogodowa masakra w stolicy Podkarpacia

W 2021 roku funkcjonariusze straży granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie ponad 5,5 mln podróżnych, co stanowi ok. 17-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Największy ruch graniczny osób zanotowano na przejściach granicznych w Medyce (2,4 mln) oraz w Korczowej (2,1 mln). Jak wynika z informacji przekazanych przez BIOSG, to był rekordowy rok, jeśli chodzi o fałszywe dokumenty.

- W 2021 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 3075 fałszywych dokumentów, co stanowi 59-procentowy wzrost w stosunku do roku 2020 – informuje BIOSG.

Połowa fałszywek to różnego rodzaju zaświadczenia niezbędne do podjęcia przez cudzoziemców pracy na terytorium Polski. Ujawniano też fałszywe zaświadczenia ze szkół (12 szt.) oraz certyfikaty covidowe (17 szt.).

Nielegalni imigranci na granicy

Funkcjonariusze odmówili wjazdu do Polski łącznie ponad 18 tys. osób.  Zdecydowana większość, bo aż 17,1 tys. to obywatele Ukrainy. Główne powody, to:

  • brak dokumentów potwierdzających cel i warunki wjazdu (ponad 8 tys.),
  • zagrożenie dla zdrowia (ponad 5 tys.),
  • osoby zastrzeżone w bazach danych (ponad 3 tys.),
  • wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu (ok. 1,6 tys.).

W minionym roku zatrzymano 220 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych (2020 r. było to 137 osób).

- Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (69), Turcji (33), Somalii (17) oraz Syrii (21). 27 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych, w których sprawcami było łącznie 162 osoby. Zatrzymano 27 organizatorów nielegalnego przekraczania granicy. Byli to głównie obywatele Ukrainy, Polski oraz Turcji – czytamy w komunikacie.

Zobacz też: Znany lekarz zabił na pasach 27-letniego Andrzeja. Zapadł wyrok w tej głośnej sprawie! Jaka kara dla Jacka H.?

Nielegalne towary za 23 mln złotych

Łączna wartość nielegalnych towarów wyniosła ponad 23 mln złotych, co stanowi 3,5-krotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Wartość zatrzymanych papierosów oraz tytoniu oszacowano na ponad 14,3 mln złotych. Udaremniono przemyt alkoholu o wartości ponad 45 tys. złotych. Ujawniono również narkotyki różnego typu o wartości ponad 200 tys. złotych.

O 23 procent wzrosła liczba zatrzymanych pojazdów pochodzących z przestępstwa (79 szt.). Spadła liczba ujawnionych części pochodzących ze skradzionych aut (777 szt.). Łączna wartość zatrzymanych pojazdów i części wyniosła ponad 6 mln złotych.

Czytaj też: Młody piłkarz Zacisze Trześń pracował przy kopaniu kanalizacji. Nagle zmarł. Są wyniki sekcji zwłok

Sonda
Jak oceniasz pracę Straży Granicznej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki