Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

i

Autor: RCB/Beata Olejarka Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

Rząd wprowadził stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu! Co to oznacza?

2022-03-01 7:29

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało o wprowadzeniu stopnia alarmowego BRAVO na Podkarpaciu. "Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego" - informuje RCB. Co to oznacza?

Wojna na Ukrainie. Stopień alarmowy BRAVO na Podkarpaciu

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy" - poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze RCB.

Stopień alarmowy BRAVO. Kiedy obowiązuje?

Jak wynika z informacji przekazanych przez RCB, drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego obowiązuje od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59.

Zobacz też: Podkarpackie. Wyruszyły transporty z pomocą na Ukrainę [ZDJĘCIA]

Co oznacza stopień BRAVO?

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA).- Można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - przekazuje RCB.

W stopniu alarmowym BRAVO prowadzone są działania wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jak podaje gov.pl, zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Czytaj też: Medyka. Kobiety z dziećmi czekają po 2 dni na wejście do Polski. Poruszające słowa

Tłum na przejściu granicznym w Medyce
Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki