Wizyta duszpasterska, popularnie zwana przez Polaków "Kolędą" to określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu kościołach chrześcijańskich.
W Kościele katolickim wizyta taka określona jest prawem kanonicznym: „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując." - kan. 529 §1.
Zobacz materiał wideo:
W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.
Polecany artykuł:
Ile dać do koperty na wizycie duszpasterskiej (kolędzie)
Każdego roku w wielu domach, w których przyjmowana jest kolęda pojawia się pytanie: Ile pieniędzy powinno wsadzić się do koperty?
W Kościele katolickim nie istnieje "dolna granica ofiary". Zwyczajowo domownicy dają "co łaska", czyli tyle, na ile ich stać.
A ile Wy dajecie księdzu na wizycie duszpasterskiej? Zapraszamy do dyskusji.