– Bardzo zła decyzja – pisze pan Janusz. – Stajemy się gośćmi we własnym domu – dodaje. – Prezydent Rzeszowa zapomina, kto jest gospodarzem we własnym kraju, w swoim mieście i postępuje tak, jak jego koledzy partyjni w innych miastach – przekonuje pan Mateusz.
Słów krytyki pod adresem Konrada Fijołka i jego urzędników jest więcej – i w sieci i w rozmowach mieszkańców. Nie wszystkie opinie nadają się do przytoczenia. Niektóre są wulgarne, a inne niepotrzebnie obrażają Ukraińców, choć to nie oni podjęli kontrowersyjną decyzję. O nich jednak piszą samorządowcy. W innych miastach tę sprawę rozwiązano w odmienny sposób, wcześniej ostrzegając i zapowiadając, że tradycyjny symbol w postaci dźwięku syren zabrzmi w rocznicę Powstania.
Rzeszów: Nie będzie syren w rocznicę Powstania Warszawskiego
– Ze względu na fakt, że jesteśmy miastem przygranicznym i przebywa u nas wielu uchodźców z objętej wojną Ukrainy, Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek zadecydował, aby tym razem nie uruchamiać w godzinie „W” syren alarmowych – informuje Urząd Miasta. – To sygnał, który naszym gościom z Ukrainy będzie kojarzył się jednoznacznie z wojną. Nie chcemy powodować w nich paniki ani niepokoju.
Ratusz zapewnia, że dzisiejsza rocznica zostanie uczczona w godny i odpowiedni sposób. Uroczystości odbędą się na placu im. Armii Krajowej przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” i w Kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie.
W całym mieście jednak nie zawyją syreny alarmowe.
Syreny alarmowe na Podkarpaciu 1 sierpnia o godz. 17.00
Być może w Rzeszowie będzie słychać syreny z innych miejscowości, bo w większości z nich przejmujący dźwięk wybrzmi punktualnie o godz. 17.00.
Na Podkarpaciu w poniedziałek, 1 sierpnia w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zabrzmią syreny alarmowe – potwierdza rzecznik wojewody podkarpackiego, Michał Mielniczuk, cytowany przez PAP. – Zostaną włączone o godz. 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.
Oficjalnie włączenie syren odbywa się – jak zawsze – w ramach treningu i ćwiczeń systemów alarmowania. Nie ma bowiem żadnego realnego ryzyka czy niebezpieczeństwa, o którym miałyby informować. Od lat jednak w kluczowych momentach – w dniu ważnych rocznic historycznych – syreny są uruchamiane. Inaczej było krótko po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, gdy w wielu miejscach podjęto decyzję o nieuruchamianiu alarmów, by nie straszyć uchodźców.
1 sierpnia 2022. 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Na mocy rozkazu dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00; godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. AK i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.
Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.