Śledztwo prowadzi Wydział w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Zatrzymano sześciu mieszkańców województwa podkarpackiego.
- W sprawie dotychczas zatrzymano sześć osób, w wieku od 23 do 27 lat, mieszkańców województwa podkarpackiego, które w latach 2019-2020, działając na terenie Polski, zajmowały się składaniem zamówień na sprzęt elektroniczny, wykorzystując przy tym nieprawdziwe dane osobowe i adresowe. Podejrzani stosowali metodę działania związaną z wprowadzeniem w błąd internetowej platformy handlowej, umożliwiającą im otrzymywanie zarówno zamówionych produktów jak i zwrot wpłaconych środków pieniężnych - przekazuje Krzysztof Ciechanowski rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.
Prokurator Ciechanowski zaznaczył, że sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zabezpieczono urządzenia elektroniczne, karty sim oraz dokumentację bankową.
- Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. dokonania szeregu oszustw poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, a także podrabiania dokumentów - podaje Krzysztof Ciechanowski - Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Jednakże z uwagi dobro prowadzonego śledztwa oraz faktu, iż ma ono charakter rozwojowy, na obecnym etapie treść złożonych wyjaśnień nie będzie ujawniona.
Jak przekazuje prokuratura, wobec pięciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Natomiast wobec jednego z nich prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
Wszyscy podejrzani nie byli dotychczas karani, a za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.