W badaniu pytano m.in. o Pomnik Czynu Rewolucyjnego

i

Autor: rrav/cc0/pixabay.com W badaniu pytano m.in. o Pomnik Czynu Rewolucyjnego

Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Jak rzeszowianie czują się w swoim mieście?

2017-12-06 13:48

Uniwersytet Rzeszowski po dwóch latach przerwy opublikował raport Rzeszowska Diagnoza Społeczna 2017. Wybrani mieszkańcy opowiadali o tym, jak żyje im się w naszym mieście. Co wyszło?

W badaniach przeprowadzonych przez Instytut Socjologii w Rzeszowie udział wzięło 618 dorosłych rzeszowian, wylosowanych z bazy ewidencji ludności dostarczonej przez Urząd Miasta Rzeszowa. Odpowiadali oni na wybrane pytania dotyczące życia w Rzeszowie, m.in. o ocenę działań policji, zagrożeń w pobliżu miejsca zamieszkania, jakość życia, dietę rzeszowian i ocenę samego miasta.

>>>Zima w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Rzeszów to powód do dumy?

Jedno twierdzeń w badaniu brzmiało: Rzeszów jest miastem, z którego można być dumnym? Z tym zdaniem zgodziło się 42% respondentów. Jego przeciwnikami było niecałe 2% rzeszowian. Zdecydowana większość przyznała, że odczuwa więź z miastem i zdenerwowałaby się, gdyby ktoś mówił o Rzeszowie źle. Co ważne, ponad 45% badanych stwierdziło, że nie przeprowadziłoby się za granicę, gdyby otrzymało atrakcyjną ofertę pracy. Jednak drugiej strony niemal tyle samo osób przyznało, że nie potrafiłoby opowiedzieć turyście o najważniejszych wydarzeniach z historii Rzeszowa.

Ciekawym aspektem badań, były pytania dotyczące Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Aż 54% badanych deklarowało, że wie co symbolizuje pomnik. Ponad 80% podało jego poprawną nazwę. Niepokojące jest jednak to, że ponad 90% mieszkańców Rzeszowa nie potrafi określić czemu jest poświęcony największy pomnik w mieście.

Jak rzeszowianie oceniają pracę policji?

Zdaniem mieszkańców policja dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, ale liczba patroli na osiedlach jest niewystarczająca. Ponad 75% badanych nie potrafiło jednak wskazać, kto jest ich dzielnicowym. Podobne wyniki były w przypadku znajomości projekt Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jakich zagrożeń obawiają się rzeszowianie?

Większość jako zagrożenia występujące w ich okolicy wskazywała brawurowo jeżdżących kierowców - ponad 50% respondentów. Kolejnym zagrożeniem są włamania - ok. 36% oraz niszczenie mienia przez wandali - 30%. Wśród wymienianych zagrożeń pojawiały się również kradzieże, agresja ze strony pijanych osób. Rzeszowianie raczej nie boją się wychodzić po zmroku i wykazują zaangażowanie w pomoc sąsiedzką, szczególnie w przypadku przemocy domowej.

Pełny raport dostępny jest na stronie Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Czytaj także: Nowy rozkład jazdy PKP. Dużo zmian na Podkarpaciu! [INFORMATOR, ROZKŁADY]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki