Jak poinformował zarząd Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego (na czele z prezesem Leszkiem Gubernatem), czyli nowego klubu w stolicy Podkarpacia, miłośnicy tego sportu, po roku przerwy, ponownie będą mieli komu kibicować w sezonie 2020. Tutejszy zespół wystartuje w drugoligowych zmaganiach, a decyzję o tym przypieczętowało wsparcie finansowe nowych sponsorów. - Na ten moment skład firm wspierających to głównie małe firmy, lecz trwają nadal rozmowy z większym i nie wykluczamy, że znajdziemy sponsora tytularnego - wyraził nadzieję wiceprezes klubu Jan Madej.
Co więcej, znamy nazwiska zawodników, którzy już podpisali kontrakty na występy w RzTŻ. W drużynie znalazł się niezwykle doświadczony 42-letni Stanisław Burza, któremu towarzyszyć będą młodsi koledzy. W tym gronie będą wychowankowie Unii Tarnów, Edward Mazur i Patryk Rolnicki. Ekipę umocnią też zagraniczni zawodnicy - Rosjanin Ilja Czałow, a także Duńczycy, Patrik Hansen i Kenneth Hansen. Wśród ośmiu żużlowców, którzy już związali się z RzTŻ są też dwaj juniorzy, Mateusz Majcher i Konrad Mikłoś, którzy zadebiutują w ligowej rywalizacji i będą zbierać cenne doświadczenie.
"Mamy nadzieję, że skład oparty na młodych, ambitnych zawodnikach, wspartych odrobiną doświadczenia, dostarczy rzeszowskim sympatykom żużla wielu pozytywnych emocji i wspólnie będziemy mieli okazję świętować na stadionie przy Hetmańskiej zwycięstwa Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego" - czytamy na stronie internetowej RzTŻ. Na początku zapewne ciężko będzie jednak mówić o konkretnych celach wynikowych. - Chcemy się godnie zaprezentować, sprawdzić się jako zespół zarówno organizacyjnie jak również sportowo - przyznał wiceprezes Madej.
Warto podkreślić, że rzeszowski klub chce stawiać na szkolenie młodzieży, ponieważ jak poinformowali sami działacze, w ramach Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego będzie istnieć szkółka. "Z wielką radością informujemy, iż od wczoraj możemy pełnoprawnie kształcić nowych żużlowców! (...) Andrzej Surowiec został wybrany nowym trenerem szkółki żużlowej działającej przy naszym klubie. Sam szkoleniowiec ma nadzieję, że chętnych do nauki sportu żużlowego nie będzie brakowało" - możemy przeczytać na oficjalnym profilu klubu na Facebooku. Tam też znajdziecie więcej informacji na temat żużlowego projektu w Rzeszowie >>>
Przypomnijmy, że wieloletnia tradycja żużlowa w Rzeszowie sięga 1955 roku, kiedy to reprezentanci stolicy Podkarpacia wystartowali po raz pierwszy w ligowych zmaganiach. Później nie brakowało sukcesów, a "czarny sport" stał tutaj na wysokim poziomie. Dwukrotnie, w 1960 i 1961 roku Stal Rzeszów była nawet drużynowym mistrzem Polski. Ponadto reprezentanci rzeszowskiego klubu siedmiokrotnie stawali na podium indywidualnych mistrzostw kraju. Dwukrotnie sięgali po złoto - w 1961 i 1962 roku dokonał tego Florian Kapała. Dodajmy, że ostatnim medalistą MP reprezentującym rzeszowską Stal był Rafał Okoniewski, który w 2012 roku wywalczył srebro. Największy kryzys nadszedł jednak w 2019 roku, kiedy po raz pierwszy od powstania klubu, jego zawodnicy nie wystartowali w ligowych zmaganiach.
Polecany artykuł: