WETERYNARZE POMOGLI BANDZIOROWI

i

Autor: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych Weterynarz Jakub Kotowicz dokładnie badał i diagnozowala Bandziora. Nie przejmując się jego psotną duszą uratowała psiaka!

Skandal! Weterynarze z Przemyśla pomogli Bandziorowi i są z tego bardzo dumni! [GALERIA]

2021-06-09 13:32

Weterynarze z Przemyśla niosą pomóc każdemu zwierzęciu. Nie ważne czy to mała, czy duża istota, oraz czy ma właściciela, czy nie. Jeśli choruje, pochylają się i leczą każdego! Przykładem ich heroicznego poświęcenia jest pacjent z Lecznicy Ada, gdzie po pomoc przyszedł prawdziwy Bandzior! Ten poważnie zachorował i mimo jego gangsterskiej ksywki weterynarze wykonali szczegółowe badania, operacje i przeprowadzili całą diagnostykę i leczenie, by pomóc temu Bandziorkowi. A ten już zupełnie zdrowy nadal zamierza psocić.

Bandzior to 7-letni psiak. Trafił do Lecznicy ADA w Przemyślu z podejrzeniem dużego rozrostu nowotworowego w obrębie gruczołu krokowego. Objawy, jakie mu towarzyszyły od pewnego czasu, to bolesne problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu oraz posmutnienie z towarzyszącą mu apatią. Szereg specjalistycznych badań pozwolił zdiagnozować psa. Jedynym wyjściem mogącym pomóc Bandziorowi w tej sytuacji okazał się jak najszybszy zabieg chirurgiczny! U uroczego Bandziora w zeszłym miesiącu doktor Jakub Kotowicz usunął dużą torbiel zewnątrztorebkową prostaty.

 -Operacja nie była łatwa, gdyż grzbietowo-boczne położenie zmiany nachodziło na mocno ukrwiony i unerwiony obszar samego narządu- wspominała weterynarz Jakub Kotowicz - Torbiel to inaczej twór jamisty wypełniony cieczą. Torbiele gruczołu krokowego (prostaty) znajdują się wewnątrz narządu lub przylegają bezpośrednio do niego. Powstają najczęściej u starszych, niekastrowanych psów dużych ras. Psy zazwyczaj chorują bezobjawowo do chwili, gdy torbiele staną się na tyle duże, aż zaczną uciskać na prostnicę, pęcherz moczowy lub cewkę, powodując niedrożności tych struktur i związane z nimi objawy. Ryzyko chorób prostaty ( m.in. torbieli czy ropni ) u psów możemy znacznie zmniejszyć poddając je profilaktycznemu zabiegowi kastracji. Przypadek Bandziora pokazuje nam, jak ważne są badania profilaktyczne. Kontrolne bad. USG raz do roku u psów powyżej 5 roku życia pozwala na wykrycie wielu procesów chorobowych o bezobjawowym przebiegu, zanim dojdzie do niebezpiecznego rozwinięcia samego procesu choroby- dodał lekarz.

Dzisiaj - po zabiegu - wesoły znów Bandzior cieszy się życiem w domu swoich zadowolonych opiekunów. Bez bólu oraz bez kłopotów z oddawaniem moczu i kału. Śródoperacyjnie doktor Jakub Kotowicz  pobrał próbki płynu z torbieli oraz wycinek narządu do badania. Późniejsze badanie cytologiczne zawartości zmiany oraz badanie histopatologiczne wycinka nie wykazały cech rozrostu nowotworowego. Bandzior znów będzie grandził w domu swoich właścicieli  i to wszytko wina weterynarzy z Przemyśla!

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki