Na Gwiazdkę zdobył Koronę Ziemi

i

Autor: archiwum prywatne Na Gwiazdkę zdobył Koronę Ziemi

Spełnione marzenie polskiego himalaisty. Na gwiazdkę zdobył Koronę Ziemi

2020-01-03 16:18

Ciężka praca i tysiące kilometrów pod górę. Śnieg, przeraźliwy mróz (nawet -45 stopni Celsjusza) i marzenie, które udało się spełnić po dziesięciu latach wspinaczki na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów - czyli zdobycie tzw. Korony Ziemi. Łukasz Łagożny (37 l.) z Sanoka (woj. podkarpackie) właśnie to zrobił!

Ostatni szczytem z jakim mierzył się polski himalaista był Masyw Vinsona na Antarktydzie. 28 grudnia 2019 udało mu się wejść na jego szczyt. Na swój sukces pracował dziesięć lat. W 2009 roku stanął na szczycie europejskiej góry Elbrus, a następnie zdobywał inne najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Swoim wyczynem zapisał się w historii polskiego himalaizmu, ponieważ Koronę Ziemi zdobyło mniej niż 30 Polaków.

MAMY TO!!! O 15:20 czasu lokalnego ostatni szczyt Korony Ziemi został zdobyty! Teraz zejście do High Camp, a jutro do Base Camp. Temperatura odczuwalna -45 stopni Pozdrawiam – napisał na fanpage’u Podkarpacka Korona Ziemi szczęśliwy Polak.

SZCZYTY ZALICZANE DO TZW. KORONY ZIEMI:

Szczyty zaliczane do tzw. Korony Ziemi to:

Mount Everest  w Azji (8848 m n.p.m.)

Aconcagua  w Ameryce Południowej (6961 m n.p.m.)

Denali (McKinley) W Ameryce Północnej  (6195 m n.p.m.)

Kilimandżaro  w Afryce (5895 m n.p.m.)

W Europie (według Messnera, Bassa i środowiska wspinaczkowego) Elbrus (5642 m n.p.m.); (według niektórych naukowców) Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

Australia lub Australia i Oceania: (według Bassa) Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.); (według Messnera) Australia i Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)

Masyw Vinsona na Antarktydzie (4892 m n.p.m.)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki