MIS

i

Autor: Dyrekcja Lasów Państwowch w Krośnie Śpiący niedźwiedź

Stary niedźwiedź mocno śpi

2020-01-15 13:34

Leśnicy z Podkarpacia informują, że od kilku dni trudno już o spotkanie tropów niedźwiedzi. Misie zaszyły się w swych tzw. "gawrach", wykorzystując okres silniejszych mrozów na sezonową drzemkę. W ostatnich dniach temperatury w Bieszczadach (woj. podkarpackie) spadły nawet do minus 15 stopni, a w wyższych partiach leży 20-30 cm śniegu.

Jeszcze przed świętami na świeże tropy niedźwiedzi natrafiano w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw, m.in. w dolinie górnego Sanu. Udało się także rejestrować zwierzęta na foto-pułapkach, ale od kilku dni nie były już widywane.

- Śpią! – zapewnia leśniczy Kazimierz Nóżka, naczelny niedźwiednik kraju, który z wieloma drapieżnikami jest na „ty”.

-Jednak slogan z dawnej piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi” trzeba traktować z dużą  rezerwą. Drapieżniki te bowiem nigdy nie przesypiają całej zimy. Co jakiś czas widać je wędrujące leśnymi duktami. Wkrótce w gawrach przyjdą na świat młode niedźwiadki, a samice będą je karmić swym mlekiem do wiosny. Dopiero na przełomie marca i kwietnia wyprowadzą je z gawr na pierwsze spacery. Niedźwiedzice rodzą zazwyczaj jedno młode, ale coraz częściej obserwowane są z bliźniakami, a nawet z trojaczkami. Szacuje się, że w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 tych drapieżników, czyli około 90 proc. polskiej populacji- informował Edward Marszałek.

 

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

[email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki