Nanotechnologia to nowoczesna dziedzina nauki i techniki stwarzająca niespodziewane i niewyobrażalnie do niedawna możliwości, które na naszych oczach zmieniają współczesny świat. Nanotechnologia otrzymuje, wykorzystuje obiekty mające co najmniej jeden wymiar poniżej 100 nm, łączy je w struktury, które nabierają nowych jakości, nowych własności oraz pozwalają na nowe zastosowania. Dzięki temu staje się ona wyrazem najbardziej zaawansowanych technik i produktów przenikających do: medycyny, elektroniki, telekomunikacji, zapisów informacji i innych dziedzin.
Podstawowym celem nanotechnologii jest projektowanie materiałów i przyrządów o założonych własnościach: mechanicznych, chemicznych, biologicznych - dzięki kontroli na poziomie atomowym i molekularnym, stąd nanotechnologia jest nauką syntetyczną, wciągająca w siebie osiągnięcia fizyki, chemii, biologii i mechaniki.
Dzięki rewolucyjnym osiągnięciom nanotechnologii naukowcy prowadzą wyścig w projektowaniu i produkcji materiałów o właściwościach rodem z science fiction. Powstanie materiałów sto razy bardziej wytrzymałych niż najtwardsza stal, mundurów wojskowych lekkich jak piórko i kuloodpornych, zabezpieczających żołnierzy przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi a ponadto zmieniających kolor w zależności od barwy otoczenia, głowic do zapisu i odczytu twardych dysków komputerowych o grubości zaledwie kilku atomów to tylko kwestia czasu lub fakt już zaistniały.
Brzmi skomplikowanie? Spokojnie! Wystarczą otwarty umysł, odrobina samozaparcia i samodyscypliny, by stać się inżynierem, którego poszukują na rynku pracy! Absolwenci tego kierunku są pożądanymi specjalistami w Dolinie Lotniczej oraz innych ośrodkach naukowych w kraju i Europie.
Nowoczesne pracownie zapraszają do fascynującej podróży
Podczas studiów studenci mają możliwość czerpania wiedzy od doświadczonych pracowników, którzy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania.
Zadbano też o przygotowanie praktyczne. Do dyspozycji studiujących sa wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt labolatoria naukowe. Dzięki nim można wykonywać zaawansowane pomiary i weryfikować dane doświadczalne, a to daje przygotowanie do zaawansowanych metod kontroli jakości materiałów oraz do wytwarzania nanokompozytów o z góry zadanych parametrach i właściwościach.
Mnogość specjalizacji
Uniwersytet Rzeszowski oferuje trzy specjalizacje na kierunku Inżynieria Materiałowa. To:
- Nanotechnologia i materiały nanokompozytowe,
- Technologia materiałów dla lotnictwa,
- Nieinwazyjne metody badania materiałów.
Dzięki temu możesz jeszcze bardziej poszerzać swoje horyzonty.
Studia, które zapewniają pewną przyszłość
Absolwenci Inżynierii Materiałowej posiadają mnóstwo przydatnych umiejętności na rynku pracy, między innymi umiejętność projektowania i wytwarzania nowych robotów nanorobotów;
• nowych sposobów telekomunikacji;
• nowych źródeł energii;
• nowych leków i nowych metod leczenia;
• nowych materiałów dla chirurgii i kosmetologii;
• nowych materiałów dla lotnictwa;
• nowych materiałów dla badań kosmicznych.
Zatrudnienie można znaleźć między innymi:
• w specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych (o profilu lotniczym, medycznym, farmaceutycznym, kosmetycznym, dentystycznym i nie tylko);
• w wytwórniach sprzętu lotniczego;
• w zakładach i laboratoriach zajmujących się energią odnawialną;
• w powstających firmach wdrażających innowacyjne technologie;
• w parkach naukowo-technologicznych;
•w centrach zaawansowanej technologii.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie http://www.nanocentrum.ur.edu.pl/ i profilu FB: https://www.facebook.com/centrumnano.
Artykuł sponsorowany