SWIECENIE POKARMOW

i

Autor: Beata Olejarka Święcenie pokarmów odbywa się na zewnatrz kościła z zasadami reżimu sanitarnego

Święcenie pokarmów w dobie koronawirusa. Boży Grób w "Przeworskiej Jerozolimie" [WIDEO, GALERIA]

2021-04-03 11:30

Pandemia koronawirusa zmieniła świat i sposób świętowania Wielkanocy. W ubiegłym roku w wielu kościołach nie było tradycyjnego święcenie pokarmów.W tym roku, kiedy już nauczyliśmy się żyć z wirusem każdy kto chce poświecić pokarmy, zrobi to. Chociaż trzymając dystans i obowiązkowo z maseczką na twarzy to jednak można wejść do kościoła z koszyczkiem.

W Przeworsku gdzie znajduje się słynna Kaplica Bożego Grobu  przy Bazylice Kolegiackiej co roku na obchodach świąt Wielkiej Nocy gromadziły się tłumy. Wszak to miejsce uznane za jeden z cudów Podkarpacia, gdyż  znajduje się tam stały ołtarz będący wierną repliką z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, stąd nazwa "Przeworska Jerozolima"

Mimo pandemii wierni mogą wejść do Grobu Bożego, na straży stoją  Turki, co jest piękną tradycją tego miejsca a wraz z nimi służbę pełnią żołnierze z Klasy Mundurowej.

Święcenie pokarmów w dobie koronawirusa. Wielkanoc 2021

Kaplica została dobudowana do bazyliki w 1692 roku. Posiada wyraźnie barokowy wystrój. Wejście do niej prowadzi przez bogato zdobione odrzwia z czarnego marmuru z drzwiami z kutego żelaza. We wnętrzu na centralnym miejscu znajduje się wykonany w 1712 roku Boży Grób. W jego ścianę został wmurowany jako relikwia kamień z jerozolimskiego oryginału. Ściany zdobi neoklasyczna dekoracja malarska z około 1845 roku z fragmentem starej polichromii. Na ścianach bocznych znajdują się ołtarze z XVIII wieku: „Złożenie do Grobu” oraz „Niewiasty i uczniowie przy pustym Grobie”. Istnienie kaplicy związane jest z zakonem Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego zwanych bożogrobcami lub miechowitami, którzy przybyli do Przeworska w 1394 roku, sprawując w tej parafii posługę do 1846 roku. Dziś kościół wraz z kaplicą Grobu Pańskiego stanowi sanktuarium, a także atrakcję turystyczną.

W Przeworsku jak w wszystkich miastach miasteczkach i wsiach w Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów. Wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wierni gromadzą się na zewnątrz kościoła, gdzie wychodzi ksiądz, by poświecić koszyczki. Można wejść do Bożego Grobu, tam Turki pilnują by nie gromadziło się za dużo osób. Nie całujemy Krzyża z ciałem Jezusa przez pandemię, ale można w zadumie pomodlić się w tym niezwykłym miejscu. Wierni trzymają dystans i  rozwagą podchodzą do obostrzeń. Święcenie przebiega sprawnie, więc nie ma obawy, by stało się coś niepożądanego, a przeżycie duchowe wzmacnia radość z obchodzenia świąt Wielkiej Nocy.

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki