Syn znalazł nieprzytomnych rodziców. Szybka reakcja uratowała im życie

i

Autor: Pixabay Syn znalazł nieprzytomnych rodziców. Szybka reakcja uratowała im życie

LICZYŁY SIE SEKUNDY

Syn znalazł nieprzytomnych rodziców. Szybka reakcja uratowała im życie

2023-12-12 14:21

Niedaleko Mielca na Podkarpaciu syn uratował swoich rodziców, którzy zatruli się czadem. Przyjechał do nich w odwiedziny do miejscowości Górki (gmina Borowa) i odkrył, że oboje są nieprzytomni i leżą na podłodze. Natychmiast wyniósł ich z domu i zadzwonił po pomoc. W jakim są stanie? Policja z Mielca ostrzega i apeluje, by uważać na zatrucia czadem.

Podkarpacie. Syn znalazł zatrutych czadem rodziców

W miejscowości Górki na Podkarpaciu syn, który przyjechał do swoich rodziców w odwiedziny, dokonał makabrycznego odkrycia. Gdy wszedł do mieszkania i spostrzegł, że matka i ojciec leżą nieprzytomni na podłodze. Bez zawahania wyniósł ich z mieszkania i natychmiast zawiadomił służby.

Na miejsce przyjechali funkcjonariusze policji z Mielca, straż pożarna oraz pogotowie. 79-letni mężczyzna i 75-letnia kobieta żyją, zostali zabrani do szpitala, gdzie pozostają na obserwacji. Strażacy stwierdzili, że za utratę przytomności rodziców odpowiada czad. Dwutlenek węgla jest nazywany "cichym zabójcą", ponieważ jest niewyczuwalny. Powoduje niedotlenienie, co często prowadzi do uszkodzenia mózgu lub nawet zgonu.

Policja z Mielca apeluje, by szczególnie z okresie jesienno-zimowym uważać na zaczadzenia. Należy sprawdzać wentylację oraz stan pieców. Ze względów bezpieczeństwa warto jest zainstalować czujkę dymu, która od razu ostrzeże o niebezpieczeństwie.

Policja z Mielca ostrzega przed czadem

"Policjanci ostrzegają przed zabójczym działaniem tlenku węgla. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu. Aby uniknąć tego typu zagrożeń, warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy, że do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych, zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich." czytamy na stronie mieleckiej policji. 

Za co Lara Gessler pokochała Podkarpackie?- Okoń z Bacówki!

Sprawdź, czy możesz zostać strażakiem! Rozwiąż test!

Pytanie 1 z 5
Co powinien zrobić strażak po usłyszeniu sygnału akustycznego w aparacie powietrznym:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki