- Dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa, zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie, pod kierownictwem dr hab. n. med. Hanny Czajki z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zbada wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2. - informuje Uniwersytet Rzeszowski.
Jak będzie wyglądało takie badanie? Zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Pozwoli to ocenić naukowcom, jaki wpływ ma czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 . Szczepionka podana w ramach badań, nigdy wcześniej nie była badana pod tym kątem.
Walka z koronawirusem trwa. Naukowy z całej Polski zgłaszają do Agencji Badań Medycznych pomysły dotyczące szybkich testów, terapii i szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Zobacz też: Rzeszowscy księża zebrali pieniądze na walkę z koronawirusem. Wpłacili pokaźną sumę
-Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie nawet do 5 milionów zł. Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM przeznaczy nawet 50 milionów zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to budżet ten zostanie zwiększony. - informuje ABM.
Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, Prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 ) oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (opracowanie szybkiego testu diagnostycznego).
Zobacz też: Koronawirus Podkarpacie. Skąd pochodzą zakażeni? Podział na powiaty