Badania jaj wykonywano w Rzeszowie

i

Autor: Pixabay/minree Badania jaj wykonywano w Rzeszowie

Szkodliwy fipronil wykryto w kilku partiach jaj. Badania przeprowadzano w Rzeszowie

2017-09-28 11:18

Państwowa Inspekcja Sanitarna zleciła sprawdzić, czy poziom toksycznego biocydu nie został przekroczony w jajach i mięsie. Te pierwsze sprawdzało laboratorium WSSE w Rzeszowie.

Fipronil to środek biobójczy.  Jest wykorzystywany do zwalczania szkodliwych owadów i pajęczaków takich jak mrówki, muchy, wszy, wszoły, kleszcze, karaluchy, roztocza. Jest używany także w preparatach weterynaryjnych, dlatego może się znajdować w jajach, czy mięsie. 

Fipronil w wyższych stężeniach może być szkodliwy dla zdrowia ludzi. Parlament Europejski wydał rozporządzenie, które mówi, że stężenie substancji w drobiu i jajach nie może przekraczać 0,005 mg/kg produktu. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności przekroczenie poziomu fipronilu 0,72 mg/kg może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Głowny Inspektorat Sanitarny w sierpniu i wrześniu polecił przebadać 160 próbek jaj (minimum 12 sztuk w partii) i 160 próbek mięsa na obecność fipronilu. Jaka badano w Rzeszowie. W około 4 procentach próbek stwierdzono przekroczenie poziomu szkodliwej substancji:

- 3 PL 14371323 (zakład pakowania z województwa mazowieckiego),
- 3 PL 30051328 K3 (producent: ferma z wielkopolskiego),
- 2 PL 14131317 (wyprodukowano dla firmy z województwa mazowieckiego),
- 1 PL 30031309 (dwa wyniki pozytywne – producent: fermy z opolskiego i z dolnośląskiego),
- 3 PL 16071303 (zakład pakowania z województwa opolskiego).

Inspekcja Weterynaryjna wstrzymała wprowadzenie skażonych jaj do obrotu i pilnowała, by fermy wprowadzały działania naprawcze.

Zobacz też: Uwaga! Lakcid wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w domu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki