ZABYTKI PODKARPACIA

Ta niszczejąca cerkiew wystąpiła w filmie Wajdy. Wkrótce będzie nie do poznania

2024-03-04 15:59

Cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie (woj. podkarpackie) została zbudowana w 1904 roku. To wyjątkowy zabytek z bogatą historią. Nie bez powodu wystąpił w filmie "Post mortem. Opowieść katyńska" Andrzeja Wajdy. Wkrótce podkarpacka cerkiew przejdzie gruntowny remont, który przywróci ją do stanu świetności. Zobacz zdjęcia.

Podkarpackie. Zabytkowa Cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie przejdzie renowację

Cerkiew św. Dymitra w Starym Dzikowie (woj. podkarpackie) znajduje się w powiecie lubaczowskim. Została wybudowana w 1904 roku z inicjatywy ks. Wasyla Czerneckiego, proboszcza parafii greckokatolickiej, a zaprojektował ją architekt Teodor Mielniczuk. Wcześniej na jej miejscu stały dwie inne cerkwie.

Niestety, na przestrzeni lat nie zachowało się wyposażenie podkarpackiego zabytku, oprócz niektórych dzieł wykonanych w latach 1906–1911 przez ukraińskiego malarza Josifa Kuriłasa. Obecnie można zobaczyć je w Muzeum w Lubaczowie.

Pod koniec II Wojny Światowej z terenu cerkwi św. Dymitra w Starym Dzikowie wysiedlono ludność ukraińską i parafia przestała istnieć, a w połowie XX wieku budynek został kompletnie zniszczony. Przez parę lat wykorzystywano go jako magazyn lokalnej spółdzielni "Samopomocy Chłopskiej". Od tamtej pory cerkiew popadła w całkowitą ruinę. W 2007 roku Andrzej Wajda nakręcił w niej sceny do swojego filmu "Post mortem. Opowieść katyńska".

Tak wygląda grób Andrzeja Wajdy | Niezapomniani

Na początku marca poinformowano o planowanym remoncie cerkwi w Starym Dzikowie na Podkarpaciu. Przejdzie gruntowne zmiany, które mają przywrócić ją do stanu świetności. Prace konserwatorskie, pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków, mają zacząć się od naprawienia dachu.

"Na komisji ustaliliśmy następujące zakresy prac przy obiekcie. Wykonanie remontu dachu poprzez częściową wymianę konstrukcji oraz pokrycia na blachę ocynkowaną tradycyjnie felcowaną. Na zwieńczeniu kopuły usytuowana jest kula, obecnie fragmentarycznie pokryta złotem. W czasie prowadzenia prac w obrębie dachu należy uwzględnić odtworzenie złoceń na tym elemencie." przekazał Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

"Dodatkowo należy zwrócić uwagę i odtworzyć krzyże w zwieńczeniach cerkwi. Wymianę orynnowania do odprowadzenia wód opadowych z uwzględnieniem historycznych przekrojów odpływów. Remontu ślusarki okiennej poprzez konserwację konstrukcji oraz wykonanie szklenia szybami ręcznie robionymi lub z odzysku." czytamy. "Uzupełnienie zniszczeń gzymsów i korony murów z odtworzeniem w cegle i okucie blach, podklejenia płaskorzeźb na elewacjach i remontu dzwonnicy tj. wymianę poszycia dachowego z odtworzeniem krzyży, uzupełnienie szkleniem istniejącej ślusarki, uzupełnienie cegieł w strefie cokołowej.".

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu podsumował, że przed gminą Stary Dzików jest dużo pracy, ale zapowiedział owocną współpracę. Odwiedzilibyście ten podkarpacki zabytek po renowacji?

QUIZ. Trzy słowa i rozmowa! Filmy PRL. My podpowiadamy, ty zgadujesz

Pytanie 1 z 10
Krem, pociąg, szarada

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki