Nietypowy ślub na Podkarpaciu. Przed ołtarzem stanęła samotna "panna młoda"
Dokładnie w 6 października 2024 roku w parafii pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Łączkach Kucharskich na Podkarpaciu doszło do niespotykanego codziennie wydarzenia. Okazuje się, że przed ołtarzem pojawiła się samotna "panna młoda", która postanowiła oddać swoje życie w ręce Chrystusa.
Mowa o pani Wiesławie, która po śmierci męża zdecydowała, że zostanie wdową konsekrowaną. Błogosławieństwa udzielił biskup Jan Wątroba, który podczas mszy wielokrotnie wspominał, iż podejście kobiety jest godne naśladowania.
Przeczytaj także: Coroczne liczenie w kościele już za chwilę! Księża sprawdzą katolików
Wdowy, które po śmierci mężów wybierają życie zgodne z radami ewangelicznymi, odpowiadają w ten sposób na miłość Chrystusa. Jest to wezwanie do odpowiedzialności, ofiarności, czujności i również do tego, by pozostać wiernym do końca - podkreślił bp Jan Wątroba, cytowany przez portal o2.pl.
Wdowa konsekrowana: co to znaczy? Takich kobiet jest garstka
Wdowa konsekrowana to osoba, która oddaje całe swoje życie Bogu i kościołowi. Zazwyczaj takie kobiety mają pracę oraz dzieci, ale po śmierci swojej drugiej połówki nie chcą szukać kolejnej miłości, lecz znajdują ją w Chrystusie.
Wdowy konsekrowane biorą intensywny udział w życiu religijnym, lecz nie rezygnują przy tym z dotychczasowego życia rodzinnego czy zawodowego. Mimo to, gdy kobieta staje się wdową konsekrowaną, właśnie służba staje się jej pierwszym obowiązkiem.
Co ciekawe, z owej drogi w życiu w każdym momencie można zrezygnować. W takiej sytuacji wdowa musi uzyskać specjalne zwolnienie z przyrzeczeń od biskupa lub Stolicy Apostolskiej.
Ile jest wdów konsekrowanych w Polsce?
Według danych z 2022 roku, w Polsce jest kilkaset wdów konsekrowanych. Od 2010 do 2022 roku takie śluby złożyło 291 wdów i trzech wdowców. Mało kto o tym wie, lecz mężczyźni także mogą wstąpić do stanu wdowców konsekrowanych i robią to, rzadziej niż kobiety, ale jednak.