Czy chodzimy do kościoła? Dominicantes i communicantes
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce SAC podał wskaźniki dominicantes i communicantes. Ten pierwszy dotyczy uczestnictwa katolików we mszach św., communicantes natomiast dotyczy liczy osób, które przyjmują komunię. Według najnowszych wyników badań 36,9% społeczeństwa uczestniczyło we mszach świętych (dla porównania w 2018 roku było to 38,2%.). Z kolei liczba osób przyjmujących komunię wynosiła w 2019 roku 16,7% (w poprzednim roku było to 17,3%).
Dalsza część artykułu poniżej wideo:
Ile osób chodzi do kościoła na Podkarpaciu?
Okazuje się, że nasz region plasuje się bardzo wysoko. Wskaźnik osób uczęszczających na msze wynosi w diecezji rzeszowskiej 62,1% , a w przemyskiej 58,2%. Najwyższy wynik osiągnęła diecezja tarnowska: 70,8%, a najniższy szczecińsko-kamieńska: 23,3%. W 2018 roku z kolei wskaźnik ten w diecezji rzeszowskiej wynosił 64,3%, więc nieco spadł.
Na Podkarpaciu do kościoła chodzimy, ale...
Gorzej jest z przyjmowaniem komunii. Chociaż mamy jeden z większych wskaźników osób chodzących do kościoła, to do komunii uczęszcza znacznie mniej osób. W diecezji rzeszowskiej to 18,9% a w przemyskiej 18%. Tutaj plasujemy się na środku stawki. Wskaźnik, który określa liczbę osób chodzących do komunii św. to communicantes. W Polsce wynosi on 16,7%, najmniej bo 10,9 wynosi w diecezji sosnowieckiej, a najwięcej – 26,1% w tarnowskiej.