Wielkie otwarcie odnowionego bloku porodowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Od wtorku 5 marca ciężarne pacjentki mogą rodzić dzieci w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Nastąpiło wielkie otwarcie nowego bloku porodowego. Wcześniej pozostawiał wiele do życzenia i nie był spójny z poziomem opieki, który oferował szpital.
- Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie. Nie mieliśmy porodów rodzinnych, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym - mówił profesor Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa.
– Cały oddział został wymyślony i zaprojektowany od nowa. Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny - przekazał podczas otwarcia porodówki.
Co oferuje pacjentkom nowy blok porodowy w USK w Rzeszowie?
"Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych, jedna sala jednołóżkowa. W pastelowych kolorach, z dekoracjami w kwiaty i z zestawem do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem. Ma to zapewnić intymność, która na takim oddziale jest wyjątkowo ważna. Sale dla pacjentek wyposażone są również w klimatyzację, która w okresie letnim zapewni dogodne warunki temperaturowe w pomieszczeniach. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor." czytamy w komunikacie szpitala.
Oprócz tego trakt porodowy, czyli inaczej blok operacyjny, oferuje sale do cieć cesarskich, jedną salę do porodów rodzinnych i dwie sale porodowe. Dyrektor Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie, z dumą mówił o nowym standardzie, który zapewni ciężarnym pacjentkom godne warunki.
– Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali - przekazał.