URODZINY RZESZOWA

i

Autor: Facebook Rzeszowska tradycją stało się pieczenie ogromnego tortu na urodziny Rzeszowa przez Cukierników z Miodowej

Tort z pszczołami na urodziny Rzeszowa. Tadeusz Ferenc honorowym obywatelem miasta [GALERIA]

19 stycznia 2022 Rzeszów świętował swoje 668 urodziny. Cukiernicy z najbardziej znanej rzeszowskiej cukierni Julian Orłowski i Kazimierz Rak przygotowali na tę uroczystość ogromny i wyśmienity tort. Motywem przewodnim były plastry miodu i rzeszowskie pszczoły.

Rzeszów obchodził wielki Jubileusz czyli 668 urodziny! Muzeum Historii Miasta Rzeszowa przypomina historię miasta.

-19 stycznia 1354 r. w Krakowie król Polski Kazimierz Wielki wydał bardzo istotny dla Rzeszowa dokument donacyjny. Na podstawie tego aktu, król nadał miasto Rzeszów „położone w ziemi ruskiej” z całym okręgiem Janowi Pakosławicowi, dziedzicowi ze Stróżysk. Tenże rycerz i dyplomata otrzymał teren, którego granice biegły „od wsi Dąbrowa, należącej, jak wiadomo, do ziemi sandomierskiej [...] aż do wsi Leżajsk położonej nad granicą ziemi jarosławskiej, z prawej zaś strony idąc w kierunku Rusi, wyznaczone są granicami stykającymi się z granicami zamku Czudec”. Powodem nadania królewskiego dla Jana Pakosławica był jego udział w walkach z Tatarami. Rzeszów wraz z cały okręgiem otrzymało prawa magdeburskie. Pakosławic zaś zmienił położenie Rzeszowa, mieszczącego się wówczas na terenie obecnego Staromieścia. Prawdopodobnie z przyczyn obronnych pierwszy właściciel Rzeszowa dokonał ponownej lokacji miasta na pagórku lessowym – czyli terenie obecnego rynku rzeszowskiego. Powstał tutaj duży plac rynkowy, przeznaczony na handel, wybudowano kamieniczki dla rzeszowian oraz ratusz przeznaczony na siedzibę władz miejskich. Oprócz wypraw wojennych Jan Pakosławic uczestniczył w działaniach Kazimierza Wielkiego biorąc udział w wyprawach dyplomatycznych do Awinionu, do papieża Urbana V - w sprawie rozwodu z królową Adelajdą oraz utworzenia uniwersytetu w Krakowie. Kolejni właściciele miasta przyjęli nazwisko Rzeszowskich i władali Rzeszowem aż do śmierci ostatniego z rodu Adama Rzeszowskiego.

Na urodzinach Rzeszowa pojawiło się mnóstwo gości, prezydent Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Czekoladowe cuda na Dzień Kobiet

- Bardzo często powtarzam, że nasze miasto ma swoją magię. I dziś jest taki wyjątkowy, magiczny moment. To właśnie prezydent Tadeusz Ferenc jest autorem pomysłu, by tak hucznie obchodzić urodziny miasta i aby podczas tych uroczystości honorować tych, którzy dla Rzeszowa mają szczególne zasługi. Dziś sam prezydent Ferenc otrzymuje najważniejsze miejskie wyróżnienie – mówił podczas środowej uroczystości Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przypomniał rok 2002, kiedy to Ferenc wygrał po raz pierwszy prezydenckie wybory.

– Ten moment był bardzo ważny dla naszego miasta, ponieważ zyskało świetnego gospodarza, który wtedy zainaugurował najdłuższą po transformacji ustrojowej prezydenturę Rzeszowa. Rozwój miasta nabrał wtedy tempa wręcz zawrotnego. To zasługa wizji, odwagi, tytanicznej pracy i zdolności przywódczych Tadeusza Ferenca. Rok 2002 był ważny również dla mnie, ponieważ wtedy, jako młody człowiek, po raz pierwszy wszedłem do Rady Miasta Rzeszowa, zajmując w niej miejsce właśnie prezydenta Ferenca – dodał prezydent Fijołek.

Tadeusz Ferenc, który miastem rządził nieprzerwanie od 2002 do 2021 roku, dziękując za wyróżnienie podkreślił, że wszystkie jego działania, jako prezydenta, miały na celu jedno – dobro miasta.

– Zawsze myślałem o tym co w Rzeszowie poprawić, aby przychodzili do nas ludzie, żeby tu chcieli mieszkać, pracować, zakładać rodziny. W dniu 668. rocznicy Lokacji Miasta Rzeszowa otrzymuję tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Przyjmuję go z wielką wdzięcznością i ogromnym wzruszeniem - mówił Tadeusz Ferenc.

Goście biorący udział w uroczystości w Filharmonii Podkarpackiej wysłuchali skomponowanego przez Tomasza Stańkę Hejnału Miasta Rzeszowa w wykonaniu Tomka Nowaka oraz koncertu Waldemara Malickiego „Naga prawda o klasyce”. Obejrzeli także pokaz akrobatyki sportowej i powietrznej. Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom Wielkiego Testu o Rzeszowie. Uroczystość zakończyło pokrojenie urodzinowego tortu, wykonanego przez cukierników z Miodowej. W tym roku urodzinowe ciasto nawiązywało do rzeszowskich pszczół, które zamieszkują dach Galerii Rzeszów.

Masz podobny temat? Napisz do autora tekstu: [email protected]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki