Ubóstwo na Podkarpaciu

i

Autor: Eska Info Rzeszów Ubóstwo na Podkarpaciu

Ubóstwo w Polsce według danych GUS: Na Podkarpaciu jest fatalnie [WIDEO]

2018-02-02 8:56

Przyjrzeliśmy się badaniom GUS dotyczących sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. Czy żyje się nam lepiej?  

Z najnowszych bań GUS wynika, że następuje ogólna poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce. 

-  W 2016 r. w ubóstwie skrajnym żyło prawie 5% osób (wobec niecałych 7% w 2015 r.), a w ubóstwie relatywnym – nieco mniej niż 14% osób (wobec niecałych 16% w 2015 r.). Obserwowane w 2016 r. ograniczenie rozmiarów ubóstwa skrajnego oraz relatywnego dotyczyło zdecydowanej większości  analizowanych grup ludności, w tym wszystkich grup społeczno-ekonomicznych - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. 

W 2016 r. grupami szczególnie narażonymi na doświadczanie ubóstwa skrajnego były nadal gospodarstwa osób utrzymujących się z tzw. niezarobkowych źródeł, gospodarstwa domowe rolników i rencistów, rodziny wielodzietne (z 3 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu), dzieci w wieku 0-17 lat, gospodarstwa z głową gospodarstwa posiadającą wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, a także gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi. 

GUS wskazuje, że znaczący spadek ubóstwa dotyczy takich grup jak: rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tysięcy mieszkańców oraz gospodarstwa domowe, w których głowa rodziny ma niskie wykształcenie.

Zobacz też: "Dramaty nie z tej ziemi": Będą kręcić serial telewizyjny w Rzeszowie. Rusza casting

Gdzie żyje się najgorzej? 


Województwami o najwyższej stopie ubóstwa  były woj. warmińsko-mazurskie i woj. podkarpackie oraz woj. lubelskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Najniższą wartość wskaźnika ubóstwa skrajnego zaobserwowano natomiast w województwach: lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim (po ok. 2-3 proc.). 

Na Podlasiu wskaźnik ten wynosi 4,2, co daje wynik zbliżony do średniej dla Polski. Przykładowo na Podkarpaciu wynik to 8,8, a  w województwie warmińsko-mazurskim - 9,00. Z kolei najlepszy wynik - 2,2- ma województwo lubuskie, a zaraz po nim jest łódzkie - 2,7 i dolnośląskie 2,9. W kujawsko-pomorskim wskaźnik wynosi 5,4, a w wielkopolskim - 7,5. 

Co ciekawe, o ile wskaźnik ubóstwa skrajnego dla całego województwa mazowieckiego należy do najniższych w kraju - wynosi on około 3 proc., o tyle ten sam wskaźnik - po wyłączeniu z szacunków stolicy - przyjmuje wartość zbliżoną do średniej dla Polski (ok. 5 proc.). 

Zobacz też: Straż Graniczna przeprasza za wpadkę w Jarosławiu: Funkcjonariusze wtargnęli do mieszkania niewinnego człowieka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki