- Zajęcia realizowane są zdalnie, niemal wszystkie sprawy można załatwić za pośrednictwem elektronicznych form komunikacji, jesteśmy w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym w Urzędzie Wojewódzkim i szukamy możliwości wsparcia działań mających na celu ograniczenie pandemii – mówi prof. Sylwester Czopek, Rektor UR.
Uniwersytet Rzeszowski postanowił włączyć się w walkę z koronawirusem. Wypożyczy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie sprzęt.
- Dzięki jednorazowemu zwiększeniu subwencji przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 250 000 zł, będziemy mogli zakupić specjalistyczny sprzęt do diagnostyki COVID 19 (RT-PCR model 7500) – mówi prof. dr hab. Artur Mazur, Prorektor Kolegium Nauk Medycznych – oczywiście nie chcemy narażać członków społeczności akademickiej UR na niepotrzebne ryzyko, więc, w ramach specjalnego porozumienia sprzęt zostanie użyczony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, która będzie realizowała testy na obecność wirusa.
Dodatkowo pracownicy Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. prof. Izabela Zawlik i prof. Jacek Tabarkiewicz zdecydowali, że użyczą Laboratorium Diagnostyki Medycznej WSSE wykorzystywany w swoich laboratoriach sprzęt diagnostyczny:
- W pełni automatyczna stacja robocza do izolacji DNA/RNA.
- Mikrowirówka - model MINISPIN Plus 020-5453-013.
- Blok grzejno-chłodzący model Thermoshaker TSC.
- Termoblok – model termomixer Comfort 5355.
- Wytrząsarka – model Vortex iSWIX JR VT.
- Mikrowirówka – model SIGMA 1-14K.
- Pipeta automatyczna 2-20 uL.
- Pipeta automatyczna 10-100 uL.
- Pipeta automatyczna 100-1000 uL.
Zobacz też: Koronawirus Podkarpacie. Skąd pochodzą zakażeni? Podział na powiaty
Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego również pomagają w walce z COVID-19. Sześcioro studentów kierunku lekarskiego uczestniczy w procedurach diagnostycznych prowadzonych w rzeszowskiej WSSE.
Czytaj też: Koronawirus Podkarpacie. MZ: Kobieta zmarła w szpitalu w Łańcucie