UOKiK sprawdzał elektronarzędzia. Zakwestionował aż 23 procent z nich!

i

Autor: Pixabay/5617024 UOKiK sprawdzał elektronarzędzia. Zakwestionował aż 23 procent z nich!

UOKiK sprawdzał elektronarzędzia. Zakwestionował aż 23 procent z nich!

2018-08-10 14:12

Sprawdzano między innymi pilarki, szlifierki, wkrętarki i wyrzynarki. Co było w nich nieprawidłowe? Na co warto zwracać uwagę przy ich zakupie?  

Elektronarzędzia ma w swojej piwnicy czy garażu niemal każdy Kowalski. Jak je wybierać? Co robić, by praca z ich użyciem nie była niebezpieczna?

Inspekcja Handlowa skontrolowała w I kwartale tego roku 109 przedsiębiorców z całej Polski, którzy oferowali w swoich sklepach i hurtowniach elektronarzędzia. Inspektorzy sprawdzili 348 partii produktów, m.in. pilarki, strugarki, młoty udarowe, szlifierki, wkrętarki i wyrzynarki. Oceniali prawidłowość dołączonych do wyrobów deklaracji zgodności (poświadczają, że sprzęt spełnia wymagania obowiązujące w UE), oznakowanie produktów oraz instrukcje obsługi. Dodatkowo próbki 8 elektronarzędzi trafiły do laboratorium, gdzie badano czy są bezpieczne dla użytkowników.

Zakwestionowano 80 produktów, głównie z powodu braków w dokumentacji i oznakowaniu. Zarzało się, że narzędzia nie miały instrukcji obsługi lub była ona źle sporządzona. 

Wszczęto postępowania w celu wycofania dwóch szlifierek, które zagrażały bezpieczeństwu użytkowników, między innymi brakowało zabezpieczenia przed samoistnym uruchomieniem się po zaniku i powrocie napięcia oraz zastosowano nieprawidłowe osłony. 

Zobacz też: Nie przychodzisz na umówione wizyty do lekarza? Możesz trafić na "czarną listę" pacjentów

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

- Sprawdź, czy na urządzeniu jest znak CE i czy producent dołączył do niego deklarację zgodności w języku polskim. Poprzez oba te elementy przedsiębiorca zapewnia, że maszyna spełnia wymagania techniczno-prawne obowiązujące w UE. Zwróć uwagę także na inne – już nieobowiązkowe - atesty, np. niemieckie znaki „GS”, „TÜV” czy „VDE” – świadczą one, że niezależna jednostka sprawdziła, czy sprzęt jest bezpieczny.
- Upewnij się, że na obudowie nie ma pęknięć, wgnieceń czy innych uszkodzeń i że nie jest obluzowana. Także przewody, przełączniki i osłony nie mogą być luźne ani źle dopasowane. Jeśli urządzenie ma rękojeść, to powinna być wykonana z gładkiego, lakierowanego drewna, metalu albo zabezpieczona osłoną z tworzywa sztucznego – bez zadziorów i ostrych elementów.
- Szukaj instrukcji obsługi w języku polskim.

Źródło: UOKiK

Zobacz też: Rachunek podstawowy, czyli darmowe konto w banku już dostępne. Dla kogo? Jak założyć? [INFORMATOR]

ZOBACZ TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki