Kleszcze lubią wilgotne lasy, ale nie tylko tam się pojawiają. Są także w mieście: w parkach, na trawnikach, łąkach i na działkach. Lubią wilgoć i ciepło (za wysokimi temperaturami, powyżej 25 °C nie przepadają). Upodobały sobie tereny przejściowe: brzegi ścieżek, skraj lasu, łąki.
W letarg zapadają kiedy temperatura spada poniżej 4°C. Zagrzebują się wtedy w ściółce i przesypiają niskie temperatury.
Kleszcze są ślepe, rozpoznają zatem swoje ofiary za pomocą węchu. Najbardziej przyciąga je do ludzi zapach potu.
Dlaczego kleszcze są takie groźne?
Polecany artykuł:
Te pajęczaki przenoszą choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwszą oznaką boreliozy jest rumień. Kolejną zaburzenia neurologiczne i stawów. Z kolei kleszczowe zapalenie mózgu początkowo przypomina grypę. Nieleczone może spowodować poważne zmiany neurologiczne.
Jak się chronić przed kleszczami?
Wybierając się na spacer warto ubrać się tak, by odzież zakrywała nam całe ciało oraz użyć preparatów odstraszających kleszczce.
Ochrona zwierząt
Trzeba też pamiętać o ochronie czworonogów przed kleszczami. Warto zainwestować w specjalne obroże dla kotów i psów. Skuteczne są też preparaty podawane na skórę. Te jednak z reguły działają tylko cztery tygodnie i czynność trzeba powtarzać.
Pamiętajmy, że nawet odkleszczany pies czy kot może przynieść na futrze pajęczaka do domu (ten ginie tylko po ugryzieniu zwierzęcia, nie zaś przez samo siedzenie na jego futrze), dlatego po każdym spacerze dokładnie oglądajmy pupila. Niektórzy przejeżdżają wtedy po futerku rolkami do ubrań.