W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne. Uruchomi je Polska Agencja Kosmiczna

i

Autor: Pexels / Pixabay.com W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne. Uruchomi je Polska Agencja Kosmiczna

W Bezmiechowej powstanie obserwatorium kosmiczne. Uruchomi je Polska Agencja Kosmiczna

2022-04-22 7:50

W Bezmiechowej (powiat leski, Podkarpackie) powstanie obserwatorium kosmiczne. Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z Politechniką Rzeszowską. Obserwatorium zostanie uruchomione na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej. Szczegóły poniżej.

Podpisano porozumienie w sprawie budowy obserwatorium kosmicznego w Bezmiechowej. Podpisy złożyli rektor PRz prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. W wydarzeniu wzięli udział również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zobacz też: Lewandowski w sutannie! Biskup podbija TikToka. Robi furorę w sieci [WIDEO]

Według porozumienia, które podpisano, Polska Agencja Kosmiczna zapewni przeprowadzenie prac budowlanych oraz instalację, obsługę i utrzymanie infrastruktury przeznaczonej do obserwacji przestrzeni kosmicznej.

– Z punktu widzenia POLSA głównym celem obserwatorium będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Przy ciągle rosnącej liczbie satelitów jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego. Nawiązanie współpracy z Politechniką Rzeszowską pozwoli na szersze jego wykorzystanie. W szczególności umożliwi wymianę doświadczeń, kompetencji w zakresie zaawansowanych systemów automatyki, np. konstrukcji obserwatoriów robotycznych. Budowa obserwatorium w Bezmiechowej z pewnością przyczyni się również do lepszego kształcenia kadr dla sektora kosmicznego w Polsce, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa kosmicznego” – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej G. Wrochna.

Zobacz również: Aquapark w Rzeszowie. Już wiadomo, gdzie powstanie! Podpisano umowę

Dlaczego Bezmiechowa? Klimat w Polsce pozwala na około 50–80 pogodnych nocy w roku. W obserwacjach przeszkadza też sztuczne oświetlenie oraz zanieczyszczenie przejrzystość atmosfery. Najlepsze warunki do obserwacji  odnotowuje się na południu kraju, w Bieszczadach. Budowa nowego obserwatorium pozwoli Polskiej Agencji Kosmicznej na testowanie nowych rozwiązań technologicznych, szkolenie personelu w zakresie obserwacji SST, testowanie i doskonalenie procedur operacyjnych oraz realizację projektów przy współpracy z innymi instytucjami w Polsce.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego.

Lewandowski w sutannie! Biskup podbija TikToka
Sonda
Lubisz patrzeć w gwiazdy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki