W Bieszczadach wciąż  drugi stopień ZAGROŻENIA LAWINOWEGO. Te miejsca lepiej omijać

i

Autor: max_gloin/Pixabay.com

W Bieszczadach wciąż drugi stopień ZAGROŻENIA LAWINOWEGO. Te miejsca lepiej omijać

2021-02-01 9:08

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego – poinformował w poniedziałek rano PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski. Jak zaznaczył, "zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".

Chodzenie po Bieszczadach niebezpieczne dla osób nieprzygotowanych

Chodzenie po górach – przypomniano w komunikacie GOPR – "wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach".

- Rano termometry w Ustrzykach Górnych pokazywały 15 stopni mrozu. W Cisnej było minus 12 stopni Celsjusza – mówił Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

W górnych partiach Bieszczad leży od 30 do 90 cm śniegu. Lokalnie pokrywa śnieżna może tam dochodzić do 140 cm. W dolinach leży 20-25 cm. Jest bezwietrznie, nie pada śnieg. Turyści wybierający się w góry muszą zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki. Idąc w góry należy również pamiętać o naładowanym telefonie komórkowym z zainstalowaną aplikacją "Ratunek".

Rzeszowianie wyszli na rynek tylko po to, aby wesprzeć WOŚP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki